VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Meditatia Transcedentala 1

In jos 
AutorMesaj
mizrahind

Data de inscriere : 07/08/2012

MesajSubiect: Meditatia Transcedentala 1   07.08.12 1:43

Meditatia transcedentala 1

1993

E trista, grea, e
cruda viata ; destinul propriu e un chin.

Nascuti, sintem
sortiti pieirii ; traind, cu moartea esti vecin.

Iluzii ne cladim
cu grija fara macar sa ne gindim

Ca va veni o zi
in care vom pierde tot ce-agonisim.

Trezeste-te iubit
confrate din visul lung ce-l ai acum ;

Arunca totul la o
parte si mergi pe al credintei drum,

Caci Maya valul
si-l asterne peste-Adevarul clar, sublim-

Din marea de
lumina-a vietii, in intuneric ne gasim.

De toate ne dorim
pe lume chiar daca totu-i efemer,

Iar Adevarul si
Iubirea pentru noi sint doar un mister.

Dorinta in noroi
ne-afunda, si noi dorind pacatuim,

Dar renuntind la
tot pe lume, intru Eternul poposim.

Eliberindu-ne de
fapta, de nestiinta si destin

Doar Adevar etern
gasi-vom si fericire si sublim.

Sa renuntam la
tot acuma : averi,placere si dorinta,

Sa cistigam Eternitatea
pe drumul drept numit Credinta.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Meditatia Transcedentala 1   08.08.12 15:21

In Romania meditatia transcedentala apare prin 76-77.
La inceput doar intelectualii cupleaza la aceasta noutate.Conducatorii de partid sunt circumspecti.
Se feresc sa dea aprobari,dar nu au motive a se impotrivi.

Nicolae Stoian,roman plecat din tara, s-a reintors in Romania, pentru a-si petrece doua saptamani de concediu, impreuna cu sotia. Este anul 1977,an in care, potrivit documentelor securitatii, Stoian a „tatonat“ terenul pentru introducerea in tara a practicii meditatiei transcendentale.
In decembrie 1977, Stoian si sotia sa au organizat primele conferinte si sedinte de initiere la Institutul si Spitalul „Gh.Marinescu“, respectiv la Institutul de proiectari in constructii „Carpati“. Trei ani mai tarziu, Meditatia transcedentala avea sa devina subiectul unui mare scandal „de partid si de stat“.
Cu toate astea prin pile si relatii se obtin aprobarile,argumentul hotarator era creerea unui om puternic capabil sa munceasca mai mult,pentru bani mai putini....!!

Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
mizrahind

MesajSubiect: Re: Meditatia Transcedentala 1   09.08.12 0:02

Am auzit cite ceva despre acest scandal, dar nu stiu nimic concret. Titlul nu are legatura cu ce s-a petrecut. Transcedentul e realitatea de dincolo de materie, e calea pe care comunicam cu Dumnezeu, deasupra gindurilor. Cred ca mai degraba puneam titlul Meditatie, dar asa am simtit atunci. Nu sint poet, nu am pretentia ca sint, dar am pus pe versuri ceea ce am simtit. Am scris intotdeauna sub un anumit imbold, inspirat de o anumita traire.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Meditatia Transcedentala 1   09.08.12 0:17

nu am stiut ca este poezia ta .
Daca te laud vei crede ca de politete....

Totusi te laud.Mi-a placut.

afara de sfarsit:

Sa cistigam Eternitatea
pe drumul drept numit Credinta.

Nu vad legatura intre cele doua.

Meditatia transcedentala poate fi raspunsul stressului cotidian.
Fara efort fizic,fara izolare totala,fara a acorda mult timp.20 minute zilnic sunt suficiente.
Ce obtinem ??
Odihna foarte profunda.
Meditatia transcedentala este o tehnica confirmata stiintific pentru a furniza intregului sistem o odihna foarte profunda - cea mai profunda, cea mai naturala odihna posibila.
Ea elimina stresurile si tensiunile acumulate, pe care nimic altceva nu reuseste sa le elimine - nici un somn bun de noapte, nici o vacanta odihnitoare, nici exercitii de relaxare, nici un meci de tenis revitalizator sau o plimbare in parc.
Simpla concentrare prin deconectare face asta.
Mie mi se pare corect.Nu este ceva mistic,nu este ceva improvizat cu rezulatate spectaculoase.
Relaxare netto....
Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
mizrahind

MesajSubiect: Re: Meditatia Transcedentala 1   09.08.12 0:34

Eu as spune putin diferit: Nu chiar odihna, si meditatie asupra lucrurilor efemere de care ne legam sperantele desarte. Sa meditam la faptele noastre din cursul zilei, sa le intelegem semnificatia si sa incepem o noua zi convinsi ca vom fi mai buni si mai dinamici. Credinta in ceva sau cineva este un imbold extrem de puternic, ce poate determina omul sa faca sau sa nu faca anumite fapte. Cei care nu au ceva in care cred, sint sigur ca traiesc o viata fara culoare, fara tel si fara o busola. Chiar si ateii uneori cred in ceva, chiar daca nedefinit din pct de vedere logic. Le propun sa creada in ei insisi, cu tarie, convinsi ca pot fi mai buni si mai utili. Este acelasi lucru cu credinta in Dumnezeu. Nu e nevoie sa puna un nume credintei lor. Pot sa o lase nedefinita, dar sa fie intr-o continua cautare. Acestia au mari sanse sa ajunga la adevar, chiar inaintea celor foarte religiosi.
Sus In jos
mizrahind

MesajSubiect: Re: Meditatia Transcedentala 1   09.08.12 0:43

In plus, filosofia vietii mele este influentata de hinduism. Constructia, textura Universului, descrisa de Cartile Vedelor si de Upanishade este parte din credinta mea. Nu o credinta adoptata din motive exotice, ci una care imi acopera intrebarile, framintarile si viziunea mea asupra vietii. Intii caut sa inteleg, apoi gasesc aplicatii practice si intr-un final cred.
Dupa ce am inteles filosofia indiana am inceput sa inteleg mai usor alte religii. Daca la inceput le vedeam ca entitati diferite, acum le vad ca avind aceleasi idei centrale, iar diferentele sint doar superficiale, si nu merita sa le dam atentie. Aleg din toate ceea ce ne uneste si resping ceea ce ne desparte, ceea ce aduce conflict ideologic.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Meditatia Transcedentala 1   

Sus In jos

Meditatia Transcedentala 1
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Religie-
Mergi direct la: