VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Despre religie...fara prejudecati

In jos 
AutorMesaj
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Despre religie...fara prejudecati   05.08.12 10:39

Ar fi locul unde fiecare dintre noi care a avut o vibratie interioara sincera,
o dorinta de a se sprijini pe ceva,de a intra intr-o biserica,sau moschee
sau sinagoga, pentru a se reculege putin,a face o rugaciune in amintire bunicilor, parintilor.

Nu m-ar interesa cum vede teoretic fiecare religia ci cum o percepe
Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
sayra

Data de inscriere : 24/10/2011
Varsta : 32
Localizare : Romania

MesajSubiect: Re: Despre religie...fara prejudecati   05.08.12 11:40

Doamna Abbu,eu cred.
Nu orbeste, caci nu as fi postat.
Eu caut sa inteleg mesajul pe care il trimite Dumnezeu oamenilor, indiferent care ar fi
forma lui:
Imi este destul ca exista cineva acolo sus care ne urmareste pasii in viata,
pe care sa-L respectam si sa intelegem ca exista anumite reguli, nu sa ne traim viata asa cum vrem noi.

In trecut ma intrebam:"O exista Dumnezeu? Daca da,a tunci de ce
accepta sa se intample atatea lucruri rele in lume? Caci noi stim ca Dumnezeu ne
vrea binele, nu?"
Singura explicatie pe care eu am gasit-o este creatia diavolului.
Lasat de Dumnezeu cu un singur scop.
De a ne pune la incercare credinta si a ne aminti de ea.
Sus In jos
mizrahind

Data de inscriere : 07/08/2012

MesajSubiect: Re: Despre religie...fara prejudecati   07.08.12 1:35

Imi puneam deunazi intrebarea daca exista Dumnezeu! Azi aceasta nu mai are importanta. Ceea ce e cu adevarat important pentru mine este ca daca nu ar fi existat Dumnezeu, extrem de multe intrebari ar fi ramas fara raspuns, multe lucruri inexplicabile. Asa cum spuneai si tu, Viorica, nu e important ce stii, ci ce percepi. "A simti e mai presus de a sti!" - Swami Shivananda
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Despre religie...fara prejudecati   07.08.12 7:57

Surpriza,langa surpriza....

Bun venit Mizrahind,bun venit,ma bucur ca imi dai credit.
Sus In jos
mizrahind

Data de inscriere : 07/08/2012

MesajSubiect: Re: Despre religie...fara prejudecati   07.08.12 11:45

Nu ar fi fost frumos din partea mea sa imi las prietenii singuri!
Sus In jos
Dana H

Data de inscriere : 01/10/2012

MesajSubiect: Re: Despre religie...fara prejudecati   02.10.12 16:03

Eu cred ca la un moment dat in viata simtim nevoia sa intram intr-o casa a lui Dumnezeu sa ne rugam , Ne simtim prea incarcati negativ si parca avem nevoie de un refugiu ,
Fiecare dintre noi inca mai cautam raspunsuri , raspunsuri pe care le vom gasi sau nu in aceasta viata .
De obicei ne luam cu treburile cotidiene si uitam de ceea ce inseamna credinta dar atunci cand ne loveste o greutate ne indreptam fata catre Dumnezeu si al imploram sa ne ajute sa trecem cu bine .
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Despre religie...fara prejudecati   26.05.15 21:41

[quote name="Edgaroropsitul" timestamp="1432649611" post="17253207"]
Stii tu Pacopaco ?  Nici azi in statul evreilor nu exista pedeapsa cu moartea chiar daca teroristul a omorat zeci de copi in drum la scoala.  La evrei valoarea vietii este inestimabila .  La evrei se zice ca viata numai Dumnezeul poate lua cum si da.  In rugaciunea de la inmormantare se zice:  Dumnezeu a dat-Dumnezeu a luat- Fie Dumnezeu binecuvantat.. Evreii maipretind ca Cine salveaza viata cuiva (nu musai evreu) este ca si cum a salvat un univers intreg.
[/quote]

Stimatul meu domn, ai reusit o varza intreaga....
Daca viata are asa valoare, zecile de copii omorati in drum spre scoala, viata lor nu are valoare ?
ei uite la legiuitorul in Israel, vede altfel lucrurile

[i]Domnul a dat Domnul a luat [/i]citatul este  de la crestini, iar salvarea vietii ce o pomenesti , aia care salveaza o lume, ca si la musulmani, si la evrei, se refera NUMAI  la o viata de evreu

----------------------

Legile statului Israel prevad pedeapsa cu moartea.
in 1954 parlamentul a abolit pedeapsa cu moartea pentru crima, dar este aplicabila in continuare pentru

-tradare in timp de razboi art 94 -incalcarea cu stiinta a suveranitatii tarii prin actiuni dusmanoase -art 97
-instigare la razboi impotriva israelului art 98
-complicitate cu inamicul in timpul razboiului art 99
-crima impotriva poporului evreu

Instantele militare pot decide pedeapsa cu moartea.

Pana acum, aceste decizii s-au permutat in inchisoare pe viata.
Prima condamnare la moarte a fost a celor trei membri ai organizatiei Fedayeen, acuzati de acte teroriste in 1956 și sentințele lor comutate la închisoare pe viață Apoi, in 1957 , Mahmoud Hijazi. In 1966  a fost condamnat la moarte un terorist pentru trafic de arme de distrugere Dupa ce a facut apela făcut apel la Curtea de Apel militara teroristul a fost condamnat la 30 de ani de închisoare.In 1990  a fost condamnat la moarte  de Curtea Militară în Jenin inculpatul Darren, condamnat la moarte din cauza implicării sale în planificarea și executarea a două atentate sinucigașe în stația de autobuz centrală din Hadera și Afula. in urma recursului condamnarea la mosarte s-a transformat in condamnare pe viata  A fost eliberat în afacerea Shalit.

În 2003 Raed Sheikh, un polițist palestinian condamnat la moarte pentru uciderea a doi rezerviști israelieni în Lynch în Ramallah , La recurs, doi judectaori au mentinut pedeapsa cu moartea al teilea nu, asa ca, nefiind unanimitate a facut inchisoare pe viata

Inafara de Eichman a mai fost  o executie la moarte in Israel ,In 30 iunie 1948 a fost executat capitanul Meir Tobiansky , care a fost acuzat de tradare. Tobiansky, fost comandant si executat pe loc

-----------------------

Nu ma ocup de pedepsele cu moartea cerute in Vechiul
testament si de metodele de aducere la implinire a sentintei.
Intra aici nerespectarea shabatului, viol, adulter, incest, profanarea mormintelor, agresiunea parintilor, sperjur.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Despre religie...fara prejudecati   01.07.15 22:03

[*]
[*]Grup: Senior Members
[*]Mesaje: 16.308
[*]Înscris: 28.05.2013
[*]ID membru: 812.476
[*]Locație: daca va spun, o sa ma credeti ??
[*]Puncte de avertizare: 0

Viata evreiasca si multiplele ei fatete.
Imbinarea placutului cu utilul, a rugaciunii cu placerea.

Orasul Uman din Ucraina,  a devenit un fel de Mecca credinciosilor rabinului Nachman Breslover
sau Nachman din Uman dupa numele orasului unde este inmormantat
Dorinta fiecarui adept al lui si al miscarii hasidice ce a genetat-o este vizita la mormantul lui Rebbe, vizita aducatoare de putere, sanatate, bucurie in viata asa cum spune insusi rabbi:

"Dacă cineva vine la mormântul meu, si pune o monedă pentru caritate, și spune cei zece Psalmi [Tikkun HaKlali], îl voi scoate din adâncurile Iadului". Nu contează ce-a făcut până în în acea zi, dar din acea zi, el trebuie să ia asupra sa să nu se întoarcă la căile lui
nechibzuite "

Orasul Uman are 85.000 locuitori, iar numarul anual al pelerinilor ajunge la 250.000/an
Ei vin in special de Anul nou evreiesc, si de Sucot.
Aceasta industrie turistica rostogoleste milioane de sekeli.
O saptamana in aceasta localitate poate costa 1700 de dolari.
De altfel municipalitatea a facut eforturi de a renova si intretine mormantul rabinului.

Sigur, marea majoritate vin pentru a se ruga, iar altii vin sa imbine utilul cu placutul.
dupa rugaciune se duc la prostituate.
In perioada sarbatorilor este o asa de mare cerinta, incat prostituatele din Kiev, iau trenul si dupa 2 ore coboara in oras sa ajute tovarasele de meserie
Sida sau alte boli ?
Rabi are grije....
Familia din Israel stie ?
Bineinteles ca nu.
La proxenetii locali ucrainieni s-au alaturat cei din Israel goniti de lege.
Traiesc in Uman 250 de israelieni veniti in ultimii 15- 20 de ani.
Parerea lor despre fenomen ?
Simplu....Este o incercare la care trebuie sa faci fata, iar daca nu ai facut, te rogi mai mult si mai convins si se rezolva....
Sunt elevi de Ieshiva, care vin pentru a 3-4 oara aici, sunt altii care au lasat femeile si copii in Israel si s-au lipit la cate o localnica pe care incearca sa o converteasca....
Marea majoritate  a meseriaselor, au invatat sa se imbrace "decent" ca sa nu raneasca sentimentele religioase ale clientilor.....

Si sa se sutraga patruleleor de modestie, infiintate de religiosi "clasici ", ca sa starpeasca fenomenul
Dar actiunea a incetat datorita refuzului pelerinilor de a contribui cu 5 dolari la aceste patrule....
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Despre religie...fara prejudecati   

Sus In jos

Despre religie...fara prejudecati
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Religie-
Mergi direct la: