VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

aniversari si aduceri aminte.

In jos 
AutorMesaj
Dora

Data de inscriere : 24/10/2011

MesajSubiect: aniversari si aduceri aminte.   04.08.12 23:59

Horatiu Malaele,va primi o stea pe aleea celebritatilor.
A implinit 60 de ani.
LA MULTI ANI HORATIU !!

Cand sa spuna cuvantul lui,maestrul a recitat:

"Unu' e pus la grătar
Altu' stă interimar
Unu' e prins cu ocaua
Numai eu sunt
dus cu steaua",
Sus In jos
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: aniversari si aduceri aminte.   05.08.12 11:14

Din ocupatie prea mare pentru politica,grija zilei de maine sau grijii altora,uitam...
uitam pe cei ce au ramas in istoria Romaniei figuri luminoase.

La 29 iulie s-au împlinit 100 de ani de cand s-a nascut una dintre cele mai luminoase figuri ale tarii noastre: monahul Nicolae Steinhardt de la Rohia, creatorul minunatei carti „Jurnalul fericirii",

„Sunt născut în anul 1912 într-o margine de Bucureşti, unde tatăl meu, inginer, conducea o fabrică de mobile şi cherestea (comuna suburbană Pantelimon). Din copilărie m-au atras clopotele şi obiceiurile creştineşti. Părinţii mei erau în bune relaţii cu preotul Mărculescu de la biserica locală, Capra, unde am mers şi eu. Clasele primare le-am urmat parte acasă, parte la Şcoala Clementa (în răstimp ne mutaserăm în centrul oraşului). La Liceul Spiru Haret am fost singurul dintre patru elevi israeliţi care nu am venit cu certificat de la rabin, ci am învăţat religia creştină, avându-l drept dascăl pe preotul Gheorghe Georgescu, de la biserica Sfântul Silvestru, om de ispravă, care mă simpatiza şi-mi da note mari", scria părintele Steinhardt într-o autobiografie care se păstrează şi azi în biblioteca Mânăstirii Rohia din Ţara Lăpuşului.

S-a crestinizat in inchisoare,unde este inchis impreuna cu un lot mai mare de mistici-legionari.
Dar cartea sa "Jurnalul fericirii" se plaseaza deasupra religiei,deasupra cotidianului,este o carte de sinceritate,pilde si buna intelegere.

Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: aniversari si aduceri aminte.   19.09.12 19:32

Sincera sa fiu nu stiu de ce m-a atras Maria Tanase.Fana a muzicii populare nu am fost in mod special,dar se pare ca totdeauna povestea vietii unui artist se impleteste cu impresia ce ti-o lasa oprea lui,mostenirea lui.
Eram mica,mica si ma plimbam cu bunicul prin vehile locuri din spatele crematoriului,Cimitirului Serban Voda,unde erau inca dealuri de dat de saniuta pana jos in vale la un sir de casute mici,de pamant,cu acoperis imbracat in carton asfaltat."Asta e casa lui Maria Tanase",mi-a spus bunicu si nu m-a impresionat cu nimic.
Pana am auzit la radio intr-o zi oarecare, ca va canta Maria Tanase.Mi-am adus aminte de casa,de linistea si pustiul locului si camera mea s-a umplut deodara de caldura,de muzica,de autentic.

Da,cred ca asta m-a atras la ea -Autenticul,naturalete,cinstea de a spune cine este si de unde vine.

Emisiunea "Romania te iubesc" care a adus si aduce multe lucruri strambe -pe care un membru de pe aici care nu a inteles rostul emisiunii si le-a numit "ruine" -in vizorul public s-a ocupat si de celebra si iubita noastra cantareata.
Durerea celui ce a facut emisiunea si pe care ne-a transmis-o, a fost ca nici macar minimele ei dorinte testamentare nu au fost indeplinite nici pana azi.

Dar sa vedem testamentul ei,atat de uman,de simplu de direct....

Pentru ca n-a putut sa aiba copii, in 1960 a adoptat o tanara de 16 ani, Minodora Nemes. La 49 de ani, in timpul unui turneu, i s-a facut rau pe scena.

Medicii i-au spus ca sufera de cancer pulmonar. Cand si-a simtit sfarsitul... a scris un testament.

TESTAMENT

Las toata averea mea mobila, ce se va gasi in patrimoniu la data decesului meu, surorii mele Aurica Tanase si sotului meu Clerah Sachelarie, cu acelasi domiciliu ca al subsemantei, pe care-i rog sa ia hotarari numai impreuna privind averea ramasa. Daca fratelui meu Stefan Francois Tanase ii va face placere vreun obiect indiferent de valoarea lui, rog pe sora mea si sotul meu sa i-l daruiasca spre calda si duioasa amintire "

Nepotilor mei celor trei copiii ai fratelui meu si celor trei copii ai surorii mele le las toata dragostea mea de mama. Pe baietii fratelui meu si sorei mele precum si pesotul Stefaniei ii implor cu cuvant de moarte sa nu fumeze de aci incolo si sa-l iubeasca pe nenea Clery cum m-au iubit pe mine si cum eu i-am iubit pe ei.

Las cu cea mai aproga dorinta a mea ca ritualul inmormantarii mele sa nu formeze obiectul vreunei vulgare actini ci sa fie sobru.

Dupa moarte, corpul nescaldat, numai sters cu alcool sa fie la dispozitia medicilor daca vor considera ca este cazul sa se foloseasca de el la autopsie. Una din cele doua camasi albe de matase pe care le am in dulap sa fie puse pe sub rochia de pichet alba ce se gaseste la spital si care se butoneaza in spate. Pe cap sa-mi puna pichetul de coltar alb iar in picioare ciorapi albi scurti.

Cu limba de moarte ii rog sa nu aduca nimanui la cunostinta despre moartea mea cu exceptia oficialitatilor si in orice caz inmormantarea sa fie anuntata cu o zi mai tarziu chiar celor ce m-au cunoscut. Nu vreau mascarada. Sa nu mi se faca parastas decat la sase saptamani. Sa-mi care apa cu cofa si sa se inchine cineva la cimitir in fiecare zi timp de sase saptamani.

Sa nu vina la slujba mea religioasa niciun popa afara de preotul si parintele Bejenaru Vasile din suburbia Caramidarii de Jos, raion Nicular Balcescu, caruia ii sarut mainile pr ultima data ca atunci cand mamei si tatalui meu le era greu, s-a oferit sa-mi fie tata si mama. Ii multumesc in veci pentru tinuta lui curata si pentru omenia de care a dat dovada cum se cuvenea tot timpul vietii sale.

Daca se va putea si nu va fi greu as vrea ca pe un drum secetos si dornic de apa sa se faca o fanatana si in loc de acele parastase, pe care le interzic, din cand in cand sa fie ajutat cate un student si o studenta cu plata cantinei sau a posibilitatilor de masa si sa nu fie nimeni trist.

Le doresc viata lunga si sanatate tuturor acelora pe care i-am cunoscut, chiar daca unor le-am stat greu in drum si au considerat sa ma cunoasca dupa placul lor si nu dupa caracterul si firea mea.

Imbratisez pe toti si doresc sa le fie viata imbelsugata, linistita,sanatoasa si in voie buna!

Nu fantana a fost facuta,nu un fond de ajutorare a studentilor care sa-i poarte numele,desi si azi,Maria Tanase aduce banu frumosi visteriei statului si tezaurului folcloric
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: aniversari si aduceri aminte.   19.09.12 19:34

Sunt multi in Romania care zeci de ani au slujit teatrul,au slujit opre sau opereta,au pictat,desenat,declamat.

Toata scoala si mai tarziu,am invatat numai cu radioul deschis...mii de ore,de piese de teatru,de Fonoteca de Aur,daca mai stie cineva de ea,concerte sau spectacole de opera.
A inceput cu "noapte buna copii",continua si azi.si acum cand scriu aud radio si vad tv fara sonor.

Romania a avut o alta mare doamna Sa,de data asta in teatru:
-Lucia Sturdza-Bulandra

Sturdza dupa numele familiei princiare din care facea parte,familie care i-a interzis sa le poarte numele pe scena,Bulandra dupa numele sotului,tot actor-Tony Bulandra.
A murit la 88 de ani in plina activitate scenica, cu un repertoriu clasic de mare valoare si cu o ampla activitate de profesoara si indrumatoare.

"Ca actriţă, juca seară de seară, regiza spectacole, făcea turnee, citea, studia piese, discuta cu autori, propunea colaboratori şi în egală măsură hotăra angajările tinerilor după criterii strict personale. În paralel a fost şi profesoară la Conservatorul de Artă Dramatică din Bucureşti, unde timp de 30 de ani a format generaţii întregi de actori, printre care se numără Nicolae Bălţăţeanu, George Calboreanu, Dina Cocea, Radu Beligan, Victor Rebengiuc, Aura Buzescu, Mihai Popescu, Fory Etterle, Niki Atanasiu, Al. Giugaru, Nineta Gusti ş.a.

Nu vreau sa detaliez mai mult.
Fiecare se poate documenta asupra reprtoriului sau biografiei acestei Doamne a teatrului.
Am tinut numai sa-i aduc un omagiu celei ce a stiut toata viata sa fie o luptatoare,o femeie activa si integra si mai presus de tot,o buna Romanca.

Like This Unlike
.Inapoi Sus
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: aniversari si aduceri aminte.   19.09.12 19:36

BIRLIC....

Pe numele lui doar...Grigore Vasiliu.
Devenit apoi celebru dupa succesul piesei "Birlic"

Multi critici sau chiar iubitori de teatru nu il considera un mare actor.
Dar poate exista comedia romaneasca fara Birlic?
Poate exista ecranizarea lui Caragiale fara Birlic ??
Ne putem imagina Titanic Vals -fara Birlic ??
Sau Tache Ianke si Cadar ??Sau Badaranii ?Revizorul...Oameni care tac.

Cariera initiala a lui Birlic a fost avocatura,la cererea expresa a familiei sale din Falticeni,care considera actoria ca ceva foarte neserios
Dar talentul se impune,uleiul iese deasupra apei si iata-l pe Birlic care a debutat in hohotele de ras ale colegilor de liceu la grimasele lui,ajuns acum director de companii,actor distribuit in cele mai importante roluri

Si tineretea mea,urechea mea lipita noaptea la "Teatru radiofonic" il cheama tot pe Birlic...

Simtind fragilitatea meseriei actoricesti Birlic ne spune:
"Spre deosebire de arta scriitorului, a pictorului și a muzicantului, arta actorului este, din păcate, perisabilă! Din creația lui nu rămâne nimic. Cinematograful biruie astfel o fatalitate dând actorului un pic de acces la nemurire. (...) Eu, Birlic cel din sală, îl urmăresc pe Birlic de pe ecran, dându-mi seama că el va supraviețui, că această imagine a artei mele va continua să trăiască în ochii unui spectator care nu s-a născut încă"
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: aniversari si aduceri aminte.   

Sus In jos

aniversari si aduceri aminte.
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Cultura-
Mergi direct la: