VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Recomanda o carte

In jos 
AutorMesaj
alexandra

Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Recomanda o carte   16.10.11 16:40

Deschid un topic despre placerea de a citi plus o recomandare de carte din categoria “cultura si spiritualitate”, ca tot suntem pe sectiunea religiei. Un mic rezumat la recomandare e binevenit, pentru a ne stimula curiozitatea, caci nu se stie niciodata cand ne va pica acea carte in mana.

“Despre ingeri” de Andrei Plesu

Probabil multi dintre voi ati citit deja aceasta carte, a aparut prin 2005 la editura Humanitas si cu toate ca auzisem de ea, eu abia acum am lecturat-o. Am evitat-o multa vreme, spunandu-mi in sinea mea ca nu-mi pierd vremea ca “abureli, fantasgomii si tampenii”, insa sincer, nu mi-am putut imagina ca poate fi atat de buna. In primul rand nu e o carte religioasa pentru omul credincios, ci se adreseaza mai degraba omului sceptic, necatehizat, aflat intr-o relatie de exterioritate fata de religie, un liber cugetator care are exercitiul lecturii si al reflectiei asupra conditiei umane.

Angeologia lui Andrei Plesu este o fictiune teoretica, diferita de structura angeologiei ecleziale crestine, o abordare filosofica despre conceptul intervalului dintre om si divinitate, despre farmecul lumilor intermediare. Ingerii lui Plesu sunt fiinte metafizice ce graviteaza in universul imaginal al omului si care convertesc abisul dintre el si Dumnezeu intr-un spatiu al comunicarii. Iata de ce am spus ca e o abordare diferita fata de angeologia crestina care e randuita si organizata ierarhic pe patru paliere, asa cum au fost revelata in Scriptura. E o carte relaxanta, ce merita a fi citita, ce te imbogateste cu o noua perspectiva si care ne apropie tot mai mult de intelegerea realitatii in complexitatea ei.

Sunt binevenite si alte recomandari!

Sus In jos
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   19.10.11 0:42

Multi dintre prieteni mi-au facut aceasta recomandare.
Asa ca in urma cu ceva luni rasfoiam pe Magheru cartea si nu am cumparat-o.

Am facut atunci doua greseli:
-am judecat scriitorul si nu cartea (Plesu nu este nici pe departe printre agreatii mei)
-am crezut ca nu sunt pregatita suficient pentru a o intelege.
Ambele greseli insa se pot corecta.

Ultima editare efectuata de catre Admin in 20.10.11 17:11, editata de 1 ori
Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
alexandra

Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   20.10.11 15:05

Sincer, n-am citit nici eu multe carti de-ale lui Plesu, insa ii citesc publicistica, mai ales de cand colaboreaza cu Dilema Veche. Imi plac in mod deosebit "scrisorile deschise", schimburile de replici cu altii
Sus In jos
mizrahind

Data de inscriere : 07/08/2012

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   09.08.12 1:04

Bhagavad Gita
Este o carte de capatii ce evoca o epopee indiana. Arjuna era un rege indian aflat pe cimpul de lupta inaintea ostilitatilor, fata in fata cu armata condusa de uzurpatorii tronului. Arjuna este cuprins de o mare durere ca va trebui sa ucida in lupta poate pe verii lui uzurpatori, pe prietenii, profesorii sau cunoscutii aflati in tabara cealalta. In durerea lui declara ca mai bine se lasa ucis fara lupta decit sa ucida pe cei ce cindva i-a iubit si i-au fost aproape. Prietenul si sfetnicul sau era Krishna care i se adreseaza:
- de unde atita deznadejde? De unde atita disperare?
Krishna il face sa inteleaga sensul faptelor, sensul gloriei si sensul luptei in spiritul binelui. Il convinge ca daca va invinge va domni cu intelepciune si dragoste asupra supusilor, dar daca va abandona lupta, uzurpatorii minati de dorinte egoiste vor chinui poporul si il va cirmui cu nedreptate. Iii spune ca dusmanii sai au dinainte pierduta lupta, chiar fara sa lupte Arjuna, caci raul va fi invins in mod sigur. Aceasta lupta este datoria lui Arjuna si nu se poate absolvi de ea. Krishna ii explica prietenului sau doctrina yoga, in ce consta ea si care sint scopurile glorioase.
Bhagavad Gita este o carte tradusa din sanscrita de Sergiu Al George, si nu ar trebui sa lipseasca din bibliografia noastra.
Poate ca este mai greu de inteles de catre cei necunoscatori ai filosofiei indiene, insa merita citita, recitita si inteleasa, si cel ce o va face va face un pas inainte pe calea intelegerii si cunoasterii, fara indoiala.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Recomanda o carte   

Sus In jos

Recomanda o carte
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Religie-
Mergi direct la: