VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

"Cea mai mare moschee din Romania"

In jos 
AutorMesaj
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: "Cea mai mare moschee din Romania"   20.07.15 21:33

Am considerat totdeauna ca comunitatea musulmana in Romania trebuie sa se dezvolte
pe scheletul celei existente in Dobrogea, integrata, corecta fata de stat si fata de poporul roman.
De asemeni am considerat ca singurul for al musulmanilor din Romania trebuie sa fie Muftiatul iar reprezentantii lor in guvern portvocea lor

Realitatea este alta.
Comunitatea musulmana turco-tara a ramas neschimbata in loialitatea ei, a aparut insa dupa 89, o alta comunitate, a musulmanilor arabi si a convertitilor romani la islam, care se straduie sa se erijeze in conducatorii musulmanilor Romania.

Aici ii intreb pe prietenii mei musulmani...chiar de se supara pe mine....
- Ce ati asteptat...?
Daca voiati sa decoperiti islamul, aveati un mufiu alaturi , aveati un hodge, un imam aproape, nu trebuia asteptat sa vina imami din Iordania si Arabia Saudita sa va invete islamul.
Asa cum strabunii au fost buni musulmani, in turca, tatara  sau romana, nu trebuie acum ca totul sa fie in araba, rugaciunea ca si haditurile

De ce am facut ocolul asta ?
Pentru ca incep sa-l simt pe muftiu "duplicitar"

Moscheea care va fi construită pe terenul din zona Bulevardului Expoziţiei din Bucureşti nu va fi cea mai mare din Europa, a precizat, marţi, Muftiul Iusuf Murat, liderul comunităţii musulmane din România, menţionând că aceasta va avea o capacitate de circa 1000 de persoane.
Iusuf Murat a precizat că nu ştie de unde a apărut ideea de construire a unei universităţi în care să înveţe un număr de 6000 de studenţi, întrucât proiectul include doar o şcoală de vară unde familile copiilor musulmani din Bucureşti vor putea să-şi trimită copiii să înveţe abecedarul religiei islamice de la un duhovnic care este avizat de instituţia pe care o reprezintă, ceea ce va fi în beneficiul societăţii româneşti.
Mufilul a ţinut să precizeze că în această şcoală "duminicală" se vor învăţa lucrurile elementare ale religiei, "nicidecum dogmatica sau ştiinţele de bază ale religiei islamice, cum este interpretarea Coranului, relatările profetului, etc”.

ei, eu nu te cred Domnule Muftiu.....nu te cred si pace.
Ori cineva iti tine jungherul in coaste, ori vrei sa fi mai mare decat poti fii......
Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: "Cea mai mare moschee din Romania"   30.07.15 21:17

Comunitatea islamica dobrogeana si chiar raspandita in tara
totdeauna a numarat cateva zeci de mii de suflete, dar pretentii a avut putine.

In judetul neamt, nu sunt 100 de musulmani romani, dar chiar si asa, un gospodar s-a gandit sa faca cu mainile lui si cateva ajutoare, o moschee....moscheea Maria, sau Myriam daca vreti....

Este vorba de Daniel Caniparu, care a locuit in Turda, si care are certificat de revolutionar pentru actiunile lui din 89.
A pus pe picioare fundatia "Sfanta Ana", apoi a disparut.
Cu fundatia au fost unele probleme privind fondurile.
S-a aflat ca s-a mutat la Roman, si-a luat numele de Dane Roman, ca a trecut la islam si ca a infiintat o Asociaitie a Romanilor Convertiti la Islam si un forum pe care am fost si eu activa, forumul ARCI, acum inchis.

Totdeauna in aparitiile sale, a avut steagul romanesc fundal

"Sunt român şi sunt musulman. Ce înseamnă asta mai exact? Sunt cetăţean român de naţionalitate română şi sunt musulman. Sau, altfel spus, îmi iubesc ţara, România, iubesc poporul român, şi-l ador pe Dumnezeu. Chiar dacă nu am căciuliţă şi nu am haine lungi. Şi chiar dacă nu vorbesc limba arabă, tot musulman sunt. Deoarece credinţa este în sufletul şi mintea mea. mama mea a fost româncă şi tatăl meu a fost român. Şi au fost creştini ortodocşi amândoi. Soţia mea, de asemenea este româncă (n.r. cunoscută de turdeni ca Mela), a fost creştină şi acum este musulmană. Şi eu am fost creştin ortodox. "

Din primele zile a dorit sa ridice o moschee.
Prima moschee in Romania  "Moscheea Maria" ridicata cu bani romanesti pe pamant romanesc.
Nu s-a afiliat cu Muftiatul, nu s-a afiliat cu Taiba sau Asociatia musulmanilor proveniti din tarile arabe, nu a cerut nici-un ban de la ei.
Inscrierea in fundatie costa 30 lei, apoi o cotizatie de 20 de lei pe luna si de asemeni zakatul au fost fondurile cu care a plecat la drum.
Moscheea este foarte modesta, materiale donate si mana de lucru exclusiv contributie voluntara, cea mai mare poarte a muncii a fost facuta de Dane.
A plecat la drum cu barba neagra, acum i-a albit barba dar a realizat visul.S-a inaugurat moexheea, nu in centrul aglomeray, nu cu fast sau publicitate ci la fel de modest cum a inceput.
Cunosc foarte bine omul si imprejurarile, nu e vorba de nici-un fundamentalism, de nici-un terorism, este un local de rugaciune ca atatea ale zeci de mii in Romania, care daca nu e sfintit cu apa sfiintita este sfiintit cu munca si numai contributii personale.Nimic de la straini sau de la stat

Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com

"Cea mai mare moschee din Romania"
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Religie-
Mergi direct la: