VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Arta la crestini

In jos 
AutorMesaj
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Arta la crestini   13.11.11 16:52

Am fost fascinata de mica de a afla cum a reusit omul,abea ridicat pe doua picioare,ca paralel cu a fi ocupat in special a se apara si supravietui sa inceapa sa dea forma trairilor sufletesti.
Am fost fascinata de dorinta omului de a se autodepasi, de a deschide orizonturi si domenii noi, de a cunoaste si de a creea. Rezultatul acestui proces este o inestimabila galerie de valori,capodopere nemuritoare.
Fie in artele temporale-muzica,literatura,teatru film-
fie in cele spatiale -arhitectura,sculptura,pictura,
fie in cele aplicate:-broderie,mobila,argintarie, aurarie.
Ce perioade de ascensiune si recesiune datorate imprejurarilor istorice cursula fost ascendent in mai toate zonele planetei.
este absolut imposibil a face o enumerarea a acestor valori ale gandirii,sensibilitatii si deschiderii omului catre frumos,catre echilibru.catre trainicie.
O mare parte la aceasta contributie universala o are Cestinismul, care a creeat prin doctrina sa deschisa,un minunat cadru,un propice cadru de dezvoltarea a valorilor de sufletCrestinismul a inceput prin a fi prigonit.
Pestele,paunul,alte simboluridin vechiul testament sau din arta elenista sau romanica vestesc artistul crestin in devenire.
Lipsa unei baze de date proprii,unei continuitati istorice in timp a facut ca in aceste inceputuri sa apara si primele greseli.

-preluarea artei eleniste imbunatatita doar ca simbolica a dus la creerea Mariei cu pruncul careia i s-a adaugat o stea deasupra ei.Discrepanta dinte forma si continut este evidenta.

-Nedorind la inceput sa exprime prin imagini misterele crestine,au fost nevoiti in cele din urma sa le aplice.
si asta din doua motive:

=daca un pagan te intreaba care iti este credinta - du-l la biserica si arata-i icoanele de pe pereti.
=scop didactic,caci nestiinta de carte a facut pe multi doritori de cunoastere a noii religii sa nu inteleaga esenta ei.'A citi pe pereti" era varianta de a cunoaste a nestiutorului de carte.

-nedorind sa fie tributara influentei elenistice care tindea spre perfectiune corpului,picturile crestine il prezinta in rau,deformat, stramb,uneori reprezentari dizgratioase.Incet-incet insa arta crestina isi gaseste fagasul ei.

In special datorita instalarii noii capitale la Constantinopol in secolul IV.Din acest moment putem vorbi de arta crestina.
Arta din Ierusalm,Siria,Orient,Greco Romana, sunt incluse.Limbajul imaginii e desvolate si capata valoare de simbol.Paunul,porumbelul,finicul,gradina ce reprezinta paradisul ceresc,alaturi de Corabie,apa,pamant,ccetati ce reprezinta lumea.

Daca prima comunitate de crestini era alcatuita din evreii din Ierusalim refractari la reprezentarile grafice cu timpul,urmatoarea comunitate a evreilor plecati spre Roma,devine mai decshisa si dezvolta o religie a imaginii si a cuvantului in egala masura.
Odata cu aceasta evolutie,idolul se transforma in simbol,iar simbolul in icoana.
Ceea ce nu contravine preceptului din vechiul testament de a nu a-ti face idoli,sau figuri pasibile de inchinare.
Dumnezeu cu toate acestea nu a fost niciodata reprezentat grafic,singura derogare fiind ochiul care ne priveste de sus.

Si aici drumurile se despart.

Evreii ramasi in tara lor,se indeparteaza in vremea Macabeilor detoate simbolurile care ar putea aduce o influenta elenistica,multumindu-se cu toiagul luiaaron,tablele legii,chivotul legii,nastrapa cu mana,Crestinii,la inceput evreii din diaspora,traind intr-o lume a imaginilor le-au dezvoltat la randul lor ca material de cunoastere si propaganda.

Noul testament nu intra in conflict cu vechiul Testamnet dar apare relatia tip-antitip.Iata-l pe evreu Noe,in Corabie intr-o veche pictura,care evoca episodul biblic al potopului,care figureaza Botezul Domnului si prefigureaza pe toti crestinii ce se vor mantui prin apa Botezului

-va urma-

Surse:-insemnri personale din diverse lecturi
-http://www.referat.ro/referate/Primele_elemente_de_arta_crestina_0a887.html

Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
alexandra

Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: Arta la crestini   13.11.11 18:15

Citat :
Noul testament nu intra in conflict cu vechiul Testamnet dar apare relatia tip-antitip.Iata-l pe evreu Noe,in Corabie intr-o veche pictura,care evoca episodul biblic al potopului,care figureaza Botezul Domnului si prefigureaza pe toti crestinii ce se vor mantui prin apa Botezului

-va urma-

Relatia tip-antitip accentueaza unitatea organica a Sfintei Scripturi. Tipul din Vechiul Testament nu trebuie confundat cu simbolul deoarece el are o nuanta transcendenta, este o icoana prefigurata ,,un simbol profetic’’, ce se poate regasi desavarsit in antitipul din Noul Testament. Momente si persoane din istoria poporului Israel prefigureaza realitati duhovnicesti din istoria creştinismului: exodul este tipul trecerii omenirii, prin jertfa lui Iisus Hristos, din moartea păcatului la viaţa veşnică, decalogul din Vechiul Testament este pus in legatura cu Fericirile din Noul Testament, preoţia vetero-testamentara cu preotia nou-testamantara, poporul ales Israel cu noul popor crestin etc.

Ar trebui facute unele precizari si distinctii in textul publicat de tine, mai ales la partea de iconografie (evolutie), reprezentare grafica insa pentru a nu fi off topic, o sa initiez un altul, separat, pentru a explica o data pentru totdeauna, pe scurt, ce reprezinta icoana , cultul sfintilor, al moastelor etc. atat de “blamate” de unii, iar cand cineva doreste explicatia, il pun sa acceseze linkul.

Asteptam continuarea :).
Sus In jos
Blandu

MesajSubiect: Re: Arta la crestini   13.11.11 21:37

Am fost fascinat mereu de picturile din biserici,de icoane si alte simboluri care exista in fiecare biserica dar mai mare desigur.
Reprezentarile raiului sau iadului ma indemnau la reflectie.Este clar ca este impresionant si chiar daca nu esti prea credincios
odata ce le privesti parca nu te mai indoiesti asa de tare de existenta unui Creator.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Arta la crestini   14.11.11 16:27

Eu vad biserica-cladirea- ca un microcosmos care are viata sa aparte.
Odata intrat, te copleseste,te absoarbe cu monumatalismul ei si cu inca ceva,
ceva ce nu pot sa-l definesc clar nici astazi,ceva mistic,ceva vrajit,ceva inedit.
Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
alexandra

MesajSubiect: Re: Arta la crestini   14.11.11 23:52

Blandu a scris:
Am fost fascinat mereu de picturile din biserici,de icoane si alte simboluri care exista in fiecare biserica dar mai mare desigur.
Reprezentarile raiului sau iadului ma indemnau la reflectie..

Mie imi place Judecata de Apoi, e un tablou atat de complex, acelasi si totodata diferit in fiecare biserica. Cand eram micuta ma uitam cu fascinatie la ... draci :). Nu-i o gluma, mi se par atat de activi si ingeniosi 'pusi in scena' si grafica pare mai flexibila in cazul lor, in functie de imaginatia pictorului bisericesc, variaza in functie de perioada ,in timp ce celelalte imagini par incremenite in timp. Scena cu balanta sufletului mi se pare incredibila, modul ingenios in care perfiditatea diavolului este sugerata si totodata tensiunea ce razbate: pe de o parte diavolii care se angajeaza in lupta pentru castigarea sufletului si ingerii care incearca sa-i indeparteze. Omul, reprezentat sub chipul unui copilas, se afla asezat intre cele doua talere ale balantei. Faptele sale, savarsite in viata, sunt infatisate sub forma unor suluri de hartie. Pe talerul din dreapta, de unde si incepe drumul spre Gheena focului, se afla asezate sulurile de hartie cu faptele cele rele. Pe talerul din stanga, de unde incepe cararea ce duce in Rai , se afla asezate sulurile de hartie cu faptele cele bune. Diavolii strecoara bucati de piatra pe talerul balantei sau uneori trag cu carlige de bratul acesteia sau unul dintre ei se aseaza el insusi pe bratul de care atarna faptele rele pentru a mari, cu propria-I greutate povara pacatelor... un adevarat spectacol, insa merita meditat la semnificatie, la valoarea axiomatica. Uneori i-am bagat pe turcii ieniceri la parjolire in Gheena :). prin bisericile din Moldova ce dateaza din perioada lui Stefan. (oarecum explicabil, doar au fost un cosmar pentru romanii din acea perioada), chiar si Mohamed apare la Horezu (bolnita) in fresca cu corabia crestinatatii, el fiind alaturat,pe mal, langa schismaticii bisericii si ereziarhi. Am vazut fresca pe viu, insa nu m-am prins ca-i el pana n-am citit in brosura si m-am minunat ca apare:). Cum otomani mai exista in programul iconografic, l-am bagat mental in aceeasi categorie, n-am analizat atent, pana n-am vazut-o detaliata in cartea de prezentare. Fresca e la inaltime, asa ca trebuie sa ai ochi buni pentru a-ti da seama de detalii, de semnificatia ei, caci la o prima vedere nu realizezi cat de profunda e. Mohamed are in mana un arc cu o sageata indreptata spre corabia in care e Iisus, apostolii, calugari si episcopi ai Bisericii. Din toata multimea de pe corabie, pe cine credeti ca a ales Mohamed sa tinteasca? …. acum vine maiestria pictorului si valoarea frescei: sageata nu e destinata niciunui om, Mohamed nu tinteste oamenii, nici pe Iisus, nici pe apostoli , (cum erai tentat sa crezi, vazand corabia pe apa iar pe mal un om cu un arc si o sageata intinsa ), daca studiezi cu atentie traiectoria, vezi ca el ocheste un obiect de pe masa aflata pe puntea corabiei si in jurul careia sunt adunati cei de pe punte. Obiectul e cutia euharistica, deci Mohamed tinteste cu arcul simbolul dumnezeirii lui Iisus, pe acela il vrea distrus, nu Iisus e tinta, ci marturisirea dumnezeirii sale.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Arta la crestini   

Sus In jos

Arta la crestini
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Religie-
Mergi direct la: