VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Cimitirele evreiesti

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Cimitirele evreiesti   21.05.14 22:08

Ok se pare ca acest subiect a devenit doar un subiect pentru intrebari, raspunsuri nu or sa apara.
Si pentru ca eu l-am deschis, cred ca se poate inchide din lipsa de interes public.

De aceea am sa fac un scurta trecere ain revista a ceea ce am dorit sa rezulte din acest topic.
Destinat ingrijorarii cu care privesc cei cativa evrei ce mai sunt in comunitatile dintr-un oras sau altul ceea ce va ramane dupa ei.

Numai in oct 2013, terenul de 5,5 hectare din Tătăraşi care a fost în trecut cimitir evreiesc, este acum parc de plimbat cainii.
Ştiam că a fost cimitir sau ceva de genul acesta, dar nu ştiam că nu este voie să se construiască. Ar fi bine dacă s-ar face un parc în adevăratul înţeles al cuvântului, nu ce este acum, doar spaţiu de plimbat câinii”, a spus unul dintre locuitorii din Tătăraşi

Tot 2013.
Cimitirul din Beclean, a fost vandut in  2004 unui cetatean cu stirea rabinului sef de atunci Menahem Hacohen care a decretat ca nu sunt oase.Infirmat apoi de alt rabin din america care cu aparate a demonstrat ca erau oase.
Rabinul Hacochen,s-a intors in Israel, iar fericitul cetatean a pus-o de o constructie.
Dacă lotul din Beclean pe care a fost cimitirul evreiesc era luat în calcul pentru o construcţie, fostul cimitir de la Mălin, a fost „confundat” cu grădină şi a fost umplut cu varză şi castraveţi. În 2010, preşedintele comunităţii evreieşti din Bistriţa-Năsăud, Fredi Deac, semnala faptul că în localitatea Mălin, doi cetăţeni au retrocedat terenul pe care se află cimitirul şi au cultivat pe morminte castraveţi şi varză.

http://adevarul.ro/l...ry_currentImage

http://www.7est.ro/e...-amenajare.html

Problema cimitirelor evreiesti a preocupat parlamentari -Ovidiu alexandru Raetchi, evrei din Romania, evrei din Israel, care au in Romania oasele stramosilor lor , a preocupa HOR Israel, (Itahdut Olei Romania) organizatia evreilor originari din Romania,a preocupat organizatiile evreiesti din Israel grupate pe zone geografice cum a fost cea din Focsani si cea din Iasi sau Dorohoi, care au trimis scrisori FCER cerand lamuriri, a preocupat ziarul Haaretz ce a publicat un articol pe aceasta tema, articol atacat direct de dl Vainer, Presedintele FCER si deputat in parlamentul Romaniei.
http://www.ziare.com...-haaretz-186370

Putina ordine.

Patrimoniul evreiesc din Romania apartine Comunitatilor evreiesti locale.
Ele sunt, toate, sub umbrela FCER
Ca atare, orice vanzare, orice inchiriere,ce se  face de catre comunitati, aprobarea o da FCER, iar sumele incasate se varsa in majoritate la FCER
Sa nu uitam casele celor plecati din Romania,fara mostenitori,  care raman tot in proprietatea FCER.
Care FCER trebuie sa se ocupe de conservarea, administrarea si valorificarea  patrimoniului cultural si spiritual al evreilor din Romania, drept marturie de neinlocuit a potentialului creator uman al evreilor romani in cadrul mediului istoriceste constituit de pe teritoriul Romaniei al istoriei si civilizatiei nationale si universale.

Ca atare, FCER a hotărât înfiinţarea Centrului pentru Administrarea Patrimoniului Imobiliar, pentru a asigura eficientizarea administrării şi valorificării superioare a Portofoliului de proprietăţi FCER.
CAPI a fost înfiinţat în iulie 2007

http://www.jewishfed...iu-mainmenu-128

Apoi FCER impreuna cu ORGANIZATIA MONDIALA EVREIASCA PENTRU RESTITUIREA BUNURILOR - THE WORLD JEWISH RESTITUTION ORGANIZATION fondeaza Fundatia Caritatea ca o institutie permanenta de conservare, administrare si valorificare a patrimoniului cultural si spiritual al evreilor din Romania, drept marturie de neinlocuit a potentialului creator uman al evreilor romani in cadrul mediului istoriceste constituit de pe teritoriul Romaniei al istoriei si civilizatiei nationale si universale.(nu va suna cunoscut ?)

Spitale, scoli, imobile centrale, terenuri de mii de hectare, institutii intregi sunt  obiectul solicitarilor de retrocedare.
Unele se retrocedeaza, si se vand, altele se inchiriaza

http://www.caritatea...imobiliare2.php

Desigur daca FCER infiinteaza fundatia Caritatea , aceasta trebuie sa fie recunoscatoare.
Afara de fondurile de la Joint, afara de donatii din afara, de banii primiti de la statul Roman prin departamentulo Cultelor tot pentru aceleas cimitire si sinagogi.

veniturile obţinute din chirii, vânzări și din activităţi financiare (dobânzi, etc) s-au utilizat pentru activitatea de sponsorizare
• De precizat că Programul de sponsorizare a început parţial în anul 2006, când pentru F.C.E.R. s-au alocat 50 mii USD. Ulterior, sumele au crescut semnificativ.
• F.C.E.R. a utilizat resursele financiare obţinute din sponsorizări de la Fundaţia „Caritatea” pentru :
susţinerea Programelor de asistenţă socială și medicală.
• prezervarea Patrimoniului Sacru Evreiesc (Sinagogi şi Cimitire) (sic)
• educaţie iudaică, cult mozaic şi valorificarea moştenirii iudaice cultural-istorice
(!)
• Si in Israel se desfasoara o ampla activitate sociala cu fonduri alocate de catre Fundatia Caritatea. (!)
• Un alt domeniu finantat de Fundatia Caritatea este Muzeul Iudaismului Românesc, de la Rosh Pina – prin intermediul organizatiei AMIR

http://www.caritatea.ro/desprenoi.php

Asadar ,activitate sociala in Israel, cum ar fi ajutorarea batranilor cu venituri modeste, un pachet cu haine sau alimente de paste sau de anul nou, ajutor pentru intretinerea danturii sau cumpararea de ochelari,  etc....
Posibil sa fi curs bani spre Israel, dar doamna Smilovici din Ghilo, prietena mea, care are doar o pensie sociala de 2600 sekeli pe luna -nu a luat parte la acest dineu festiv.
Si ca ea, va asigur,  marea majoritate a evreilor originari din Romania ce traiesc din Israel si au venituri foarte mici...

========================================

Eu nu sunt evreica.
Ca atare nu am pe nimeni -afara de rude ale unor prieteni- ingropati in cimitirele evreiesti.
Dar le-am vizitat.
Am fost la inmormantari, am fost la punerea pietrei sau la pomenirile anuale.
Am urmarit trista lor poveste , nepasarea, distrugerea, goana dupa castiguri, fonduri peste fonduri, trecute de ici colo si mai departe, care daca au dus mazimum la intarirea unui gard sau curatarea catorva buruieni.
Ar fi trebuit sa nu-mi pese.
Nu de Comunitate si nu de Caritatea
Dar dupa ce auzi amaraciunea celui de la Focsani, a celui de la Dorohoi, a celui de la Iasi
dupa ce vezi delasarea si reaua vointa si distrugerea,
incepi sa privesti mai in adanc fenomenul

Un mormant, un mormant este sfant oricarui om.
Oricarui om, afara de cei ce fac afaceri cu el.

Ultima editare efectuata de catre abbuviorica in 11.06.14 23:09, editata de 1 ori
Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 21:52

Nu cred ca este un popor care sa doreasca mai mult ca orice, sa stie unde sunt ingropati stramosii si apropiatii, cum este poporul evreu.  sa sufere atat, din lipsa unui mormant.
Sa aiba parte in acelasi timp de atatea gropi comune dar si de morminte familiare rapandite in 2-3 tari.
Importanta mormantului la evrei ca loc de pomenire, rugaciune si legatura cu stramosii este covarsitoare.
Nu are pret

La evrei nu exista mormant temporar, sau mormant pentru 7 ani.

Familii nascute in Romania,imediat dupa razboi,au mormintele celor dragi
in Romania,in Israel,sau  in America, Canada sau Australia.
Trecerea pe la mormant,chiar in alta tara este un obicei obligatoriu
Bunicii sau parintii iau cu ei nepotii si copii sa pastreze legatura cu radacinile familiei
si in felul acesta

Sa vedem deocamdata care este situatia in Romania.
Vechimea cimitirelor evreesti din Romania este de peste 550 de ani.
La fel si intreprinderea de pompe funebre,"Hevrat Kadisha" sau "Sacra", institutia carese ocupa exclusiv cu inmormantarea evreilor
Actualmente sunt circa 821 cimitire, dintre care: 17 Monumente Istorice;
Sunt 720 localități cu cimitire evreiesti, din care doar în 148 mai există evrei
Datele sunt contradistorii, uneori in plus, alteori in minus.
Federatia Comunitatiilor Evreiesti din Romania, ne ofera o lista diferita de cele ale altor surse

Marea majoritate a cimitirelor sunt parasite,napadite de buruieni,pietrele cazute sau sparte.

...Cimitirul Filantropia

...Cimitirul Filantropia

...Cimitirul Giurgiului (al doilea)   

....Cimitirul Galati

...Cimitirul Radauti

....Cimitirul Focsani

...Cimitirul Brasov

....Cimitirul Suceava

...Cimitirul din Iasi

....Cimitirul din Sibiu

Nici cimitirele evreesti nu sunt scutite de Mafia imobiliara.
Daca nu se vand morminte, se vande teren sau se inchiriaza pentru agricultura.
Sub ochii FCER.
Sau a fostului rabinului sef venit din Israel Menahem Hacohen  care a venit in Romania la 75 de ani. Politician uns cu toate alifiile, vreme de 15 ani a fost deputat in Knesset (Parlamentul israelian), din partea Partidului Muncii. Nu i-a fost greu sa impuna sefilor FCER legea ca nici o bucata de cimitir sa nu poata fi vanduta sau inchiriata fara aprobarea sa.

Menahem Hacohen i-a obligat pe sefii FCER sa refuze orice colaborare cu evreul americano-roman David Kahan, care a sosit in Romania cu un program de salvare a lacasurilor sacre. Nici de Eli Kaufman, reprezentantul unei alte organizatii internationale, "Atara Kadisha", care se ocupa de conservarea cimitirelor evreiesti, Marele Rabin nu  a vrut sa auda.
Ziarul "Maariv" l-a intrebat pe rabinul Hacohen la vremea respectiva daca stie cate cimitire au fost vandute pana acum. A raspuns, evaziv: "Vreo sase, sapte, poate zece".
Ramnicul Sarat .Aici il vedem pe Radu Dutulescu in mijlocul rasadurilor de varza pe care le cultiva pe terenul cimitirului evreiesc. Ici-colo, se mai vad pietre funerare. Cimitirul arata ca devastat de un uragan. Pietre de mormant rasturnate, murdarie, dezinteres.
La  Focsani, in 2005, au fost vanduti lui Marius Iorga, patronul firmei "Valeger", 1281 metri patrati cu 10.000 $. Desi acesta se obliga sa respecte sacralitatea terenului, un an mai tarziu, bucata de pamant a fost vanduta lui Nicu Stoenescu cu 300.000 $ (!)
La cimitirul din Beclean, in Bistrita Nasaud. doua loturi, insumand 3108 metri patrati, din cimitirul local, au fost vandute familiei Doina si Nelu Poenaru contra 6560 $.
Cimitirul din Husi s-a vandut o bucata de pamant pe care s-au construit doua vile. Ziarul "Maariv" scrie ca vanzarea s-a facut din ordinul Federatiei Evreiesti din Bucuresti, care a primit si cei 31.000 de euro, pretul tranzactiei. Pe teren, dupa construirea vilelor au fost descoperite resturi de morminte.

Morminte devastate,morminte desfacute,morti scosi afara,culturi de legume si pasuni de vite pe pamanturile lor.Cu complicitate FCER -a Rabinului Sef si a presedintelui Comunitatii

In Romania mai sunt 4000 de evrei din cei 700.000 cati au fost intre cele doua razboaie mondiale
Multi din cei ce revin in vizita in Romania nu-si mai gasesc mormintele inaintasilor..

Si in cazul asta lacomia strica omenia.

..Cimitirul de la .Alba Iulia

Cimitirul din Panciu

Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 21:52

De fapt, care este problema.
si de ce a devenit o problema ?

Sa vedem cum interpreteaza chiar pe acest forum, situatia Cimitirelor evreiesti cineva din Romania, nu fara legatura cu Comunitatea Evreiasca:

"Este o situatie unica in lume - ramasitele unei comunitati care era a 4-a in lume inainte de razboi (!) trebuie sa aiba grija de acest patrimoniu sacru. Iar resursele sunt... ca cele ale unei comunitati mici.
Cel mai trist este cand vezi familii de israelieni care vin sa-si viziteze mormintele rudelor, tipa ca nu sunt ingrijite, dar se scandalizeaza groaznic cand le ceri o taxa absolut simbolica, de mai putin de un euro, destinata exact sa ajute un pic la intretinerea cimitirelor. "

Si cineva din Israel:

am ajuns in c-ta in 2002..m am dus drept la comunitate manata de cele mai frumoase sentimente...si mi am primit un pumn si o scuipatura n plina fata...si nu numai eu ci si sotul meu care nu are nici o treaba fiind polonez...trebuie sa sti ca am si luat legatura cu membri ai federatiei.....inca un pic si ma calcau in picioare....pe scurt....nu vor sa se bage nimeni in kk lor...eu mi am pus iscalitura pe petitia ta....dar...nimic nu se va intampla...singurul lucru care le intereseaza sunt donatii....in valuta....va trebui sa traim si cu aceasta durere si rusine...
si la cimitirul din C-ta se ea taxa...si inacelasi timp se vand la intrare canapele si mobilier mic....si se repara si masini...si daca l vezi cum arata....plangi...au crescut in salbatacie corcodusi si alte tufe care au ridicat cu radacinile lespezi de morminte....monumentul eroilor din primul razboi mondial e ferfenita...
http://www.romania-i...mitire&start=15

La cele doua opinii de mai sus, revin la scrisoarea Deputatului pentru Disapora, din Orientul Mijlociu, inclusiv Israel, adresata presedintelui Peres....
https://www.facebook...iaspora?fref=ts

In scrisoare , domnul deputat din Parlamentul Romaniei, se plange Israelului, ca cele 826 cimitire, sunt neglijate, parasite, fara paza,vandalizate, distruse...
si face un apel patetic la fonduri pentru intretinerea lor....

Deci ati inteles problema.
Cine raspunde de fapt de cimitirele evreiesti din Romania ? Cine trebuie sa asigure paza, intretinerea lor ?
Statul Roman ?, Comunitatea Evreiasca din Romania ? evreii de pretutindeni ?
Federatia primeste bani de la organizaiile evreiesti, primeste donatii de la evrei, sume de la Executiv, de la Primaria Bucurestiului pentru repararea gardurilor celor 3 cimitire in functiune, din vanzari de terenuri ale cimitirelor din localitati ramase fara evrei...
Cum se face ca nimic nu misca ?
Nu paza, nu intretinere, nu curatat de buruieni, nu placute indicatoare, nu ridicarea pietrelor cazute.
Caci toate astea cad in sarcina proprietarului de drept -Federatia- si nu a statului Roman ( care aloca de la buget sume pentru obiectivele ce sunt obiective de patrimoniu- si cu atat mai putin a statului Israel.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 21:53

Revin la aceea idee expusa de cineva pe un topic asemanator.

"Este o situatie unica in lume - ramasitele unei comunitati care era a 4-a in lume inainte de razboi (!) trebuie sa aiba grija de acest patrimoniu sacru. Iar resursele sunt... ca cele ale unei comunitati mici."

Oare? Sa fie chiar atat de mici resursele?

-Federatia a obtinut de la Executiv 400.000 lei pentru lucrari de reparatii urgente la 14 obiective de cult - sase sinagogi si opt cimitire.
-in anul 2007, s-a incheiat un protocol cu Fundatia Caritatea, potrivit caruia aceasta acorda FCER un sprijin financiar de 1.000.000 de dolari pentru lucrari la sinagogi si cimitire.
-Cu ajutorul Primariei Municipiului Bucuresti,  sunt in curs lucrari de consolidare, reconstruire si modernizare la importante monumente istorice din patrimoniul evreiesc (Sinagoga Mare din Iasi, Sinagoga din lemn din Piatra Neamt, construita in secolul al XVIII-lea, Sinagoga din Orastie, lucrare finalizata in 2007).
In cursul acestui an au fost reinaugurate Sinagoga Mare din Bucuresti, Sinagoga din Botosani si Sinagoga din Ploiesti.
-Comparativ cu anul 2000, arata FCER, cand pentru cimitirele evreiesti s-au efectuat 27 de lucrari de reparatii si de intretinere, in valoare de 12.800 de dolari, in anii 2006 si 2007 s-au efectuat 120 de lucrari, in valoare de 288.000 de dolari.

Federatia nu se simte vinovata, desi buruienile continua sa creasca, gardurile sa se darame iar paza sa fie inexistenta.

Potrivit acestuia (presedintele Federatiei  n.a), 'in putinele cazuri de inchiriere sau vanzare a unor parti din cimitire sau terenuri anexe, s-a tinut cont de regulile canonice ale cultului mozaic, obtinandu-se, in prealabil, autorizarea Cancelariei Rabinice'. Potrivit FCER, nu a fost vanduta nicio portiune de cimitir cu oseminte evreiesti.

Hops...ne apropiem de problema reala.

TERENURILE
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 21:54

In august 2008 Guvernul Romaniei aproba o hotarare de recunoastere a statutului FCER.
Hotararea 999, modificata ulterior in 2010 cu nr 655

Dupa enumerarea cadrului de functionare, statut juridic, membrii si atributii se ajunge si la cap V patrimoniu

Ca urmare
43-3
-Înstrăinarea, închirierea sau schimbarea destinaţiei unor aşezăminte de cult mozaic (temple, sinagogi, case de rugăciuni, băi rituale, abatoare rituale), precum şi închirierea, înstrăinarea, ridicarea unor construcţii pe terenurile libere de morminte din incinta cimitirelor evreieşti se efectuează numai cu aprobarea scrisă expresă a Cancelariei Rabinice, sub sancţiunea nulităţii absolute.  

44
Cheltuielile pentru întreţinerea şi funcţionarea unităţilor de cult mozaic, precum şi pentru reparaţii şi construcţii noi vor fi acoperite din contribuţiile benevole ale membrilor Comunităţilor, din veniturile Federaţiei şi ale Comunităţilor obţinute din activităţi poprii, din donaţii, din alocări de la Fundaţia "Caritatea" şi din contribuţii de la bugetul de stat, de la bugetul autorităţilor publice locale şi al altor instituţii, în condiţiile legii.

Daca adunam contributiile Joint, Ale Organizatiei Mondiale evreiesti, ale altor forumuri evreiesti sau persoane particulare, sumele stranse nu sunt deloc mici.
Probelma FCER este ca, dat fiind numarul mic de evrei ramasi in viata in Romania, si aceste fonduri din donatii sunt sub asteptari.
Se poate mari numarul credinciosilor ?
Se poate.
Cum ?
Invitand din Israel un rabin care sa faca convertiri la iudaism,desi este stiut ca in Romania nu se pot face convertiri in lipsa unei autoritati rabinice corespunzatoare.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 21:55

Pentru ca s-a pomenit de Focsani, vreau sa amintesc un lucru emotionant:

La mii de kilometri de locurile copilariei, evreii nascuti în Focsani spre jumatatea secolului trecut si care traiesc astazi în Tara Sfînta au dat numele orasului de bastina unui petec de padure de lînga Ierusalim. Pe harta Israelului a aparut astfel "Padurea Focsani". Unul din initiatorii acestui proiect este Zvi Ben Dov (Puiu Herman Zilberman). Nascut în orasul de pe Milcov în anul 1932, din Lori (nascuta Sager) si Bercu Dov Zilberman, a emigrat în Israel în 1947, facînd parte din miscarea sionista de tineret "Gordonia". A slujit în armata israeliana pîna în 1973, dupa care a lucrat în domeniul civil.

Acelasi Zvi Ben Dov l-a interpelat in repetate randuri pe D-l Vainer presedintele FCER, cu privire la situatia dezastruasa a actualului cimitirului evreiesc din Focsani.
Caci cel mai vechi s-a inchis in 1690.
Pietrele de mormant au fost luate de sateni si din ele , puse cu fata in jpo sa nu se vada inscriptiile,s-au facut treptele de la intrarea bisericii "Sf Ioan "
Daca frunzarim cartea "450 de ani Focsani 1546-1996" Dr.Virgil Paragina,gasim acolo ca in Focsani prin anii 1750, au functionat inca doua cimitire evreiesti.
Amandoua astazi sunt distruse si nici locul exact nu se mai cunoaste.
Un alt  cimitir a functionat pana in 1874, astazi inchis si intr-o stare jalnica de degradare totala.
Aici sunt 4400 morminte

Cel existent astazi, datand din 1874, cand s-a inchis celalat cimitir, unele pietre funerare sparte, altele culcate la pamant.

"Am venit special din Israel sa mergem sa vedem si cimitirele. Anul trecut am dat 700 de
dolari pentru curatenia cimitirului. Pentru noi, vizitarea
mormintelor stramosilor este un punct sensibil si cerem si ajutorul primariei in
curatarea lor", i-a spus Zvi Ben Dov primarului Focsaniului."

Rezultatul....:

Federatia Comunitatilor Evreiesti din Romania a vindut o suprafata din acest teren, cu un pret mult sub
cel al pietei, unui om de afaceri local, care si-a luat angajamentul sa
intretina si cimitirul. Or, acesta l-a revindut altor afaceristi locali, iar
acum cimitirul a ramas de izbeliste.

Este vorba de cimitirul de pe strada Niculae Balcescu  monument istoric cod LMI VN-IV-s-B-06590
( citat din Ziarul de Vrancea: Focsaniul se va infrati cu un oras din Israel -Ramatgan)

sursa:
http://www.radiodada...ws.php?id=12690
http://www.vrancea.d...lii.aspx?ID=882

Ps-
Cimitirul actual este in afara orasului, in "drumul spre Crangul Petresti"

Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 21:56

Interesant de remarcat ca, dintre toate minoritatile ce au fost gazduite in Romania, evreii au lasat cele mai multe monumente, cladiri reprezentative si proeminente lacase de cult.
Si nu numai.
Au avut contributii speciale la urbanizarea Bucurestiului, la construirea unor cladiri, spitale (Caritas, Elias,) dar cate altele nu se pot enumera
Nu mai putin cimitire, care datorita interzicerii dezigroparii, au fost pastrate intacte, unele mai bine de doua secole.

Vremuri grele au trecut peste aceasta comunitate.
Si nimic mai josnic si inuman, nimic mai putin crestinesc,  decat razboirea cu mortii...

În dorinţa sa de a controla toate aspectele vieţii religioase, guvernarea antonesciană a vizat, prin legislaţia pe care a elaborat-o, până şi ritualul funerar propriu religiei mozaice, intervenind în dreptul evreilor de a-şi înhuma morţii. La 14 august 1942 s-a transmis următorul ordin din partea Preşedinţiei Consiliului de Miniştri către Ministerul de Interne:
Domnule ministru
Conform dispoziţiei domnului mareşal, avem onoarea a vă ruga să binevoiţi a dispune ca pe viitor morţii evrei să fie incineraţi, iar familiilor ce susţin ca aceştia să fie îngropaţi, să li se impună o taxă ridicată.

“Dl. general Ion Antonescu, conducătorul statului: În primul rând trebuie să scoatem cimitirele evreieşti din centrele oraşelor. Avem în plin centru al Capitalei cimitirul Filantropia şi cel din strada Sevastopol.
Dl. Horia Sima, vicepreşedintele Consiliului de Miniştri: Nu trebuie să dăm impresia că luăm o măsură împotriva religiei lor.”

Asa a disparut cimitirul de pe strada Sevastopol.
Bunicul  meu a lucrat pe Calea Victoriei aproape de strada Sevastopol cand era acolo ICPTCM sectoare calde.
de la fereastra a urmarit mai bine de un an santierul blocurilor de pe Calea Victoriei constrite pe terenul cimitirului.
Mai mult, acest cimitir vechi de 200 de ani "a fost dezafectat".
In1942 evreii au fost obligati sa treaca cimitirul in patrimoniul primariei Bucurestiului,prin act de donatie....
Timp de 2 ani, un detasament de munca fosrtata a curatat cimitirul de monumente, oase si tot ce amintea de destinatia lui.
Singurele schite ce i-au supravietuit apartin graficianului Lazar Zin, dar nu am reusit sa gasesc vreuna pe
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 21:57

Un alt vechi si deosebit de important cimitir, acoperit aproape total de buruieni,
lasat in degradare totala este cel de la Siret.
Valoare lui depaseste granitele Romaniei, fiind declarat monument istoric
Asta nu face insa sa fie pus in valoare si intretinut corespunzator.

Ce este special la acest cimitir ?

Sunt pietrele verticale de la capatul mormantului, asa zisele pietre tombale, cea mai veche identificata  fiind din
anul 1560.

Romania- Siret - Comunitate evreiasca -1560....spune ceva , nu ?

Cine vrea sa aprofundeze mai mult despre acest cimitir, ii recomand cartea "Dainuire prin piatra" -Silviu Sanie editura Hasefer
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 21:58

Vis-a vis de Cimitirul crestin Serban Voda -"Invierea" sau mai exact Bellu, se afla un alt vechi cimitir eevreiesc.
Este Cimitirul de rit spaniol -Giurgiului
Daca continuam sa circulam pe Soseaua Giurgiului, imediat dupa ce lasam piata in partea stanga, apare al doilea mare cimitir evreiesc , de fapt singurul functional, Cimitirul Giurgiului.
Cimitir impartit de linia de tren, ce il taie in doua parti distincte.

Vechiul cimitir, cu frumoase si artistice monumente funerare, iar mai aproape de Sosea, cimitirul cel nou.
In vechiul Cimitir este un monument al eroilor evrei cazuti in razboaiele Romaniei, de asemeni este o platforma unde sunt pastrate vechi pietre ramase dupa demolarea cimitirului din strada Sevastopol,
Ca sa pazeasca intact perimetrul lui, pe toata lungimea gardului sunt 2-3 randuri de morminte pentru a se face imposibila mutarea gardului.
Cimitirul, pe o suprafata de 14 ha are actualmente 30.000 morminte
Asta nu face mai putin vulnerabil in fata vandalismului, caci pe o latuira exista un stadion, apoi o scoala profesionala si multe blocuri.
Nu stiu daca cei ce au sarit gardul ar fi daramat si cruci sau pietre catolice, dar stiu ca mult prea des s-au intamplat vandalisme acolo.

Fiind un cimitir "activ" se bucura de un portar si din cand in cand cate un cantor, mai ales vara cand sunt turisti evrei sau membrii ai familiei.
Taxa pentru straini nu este sub un EU cum se plangea pe aici domnul Edikup, este intre 5-10 EU functie de cum arata vizitatorul.
Totusi aspectul genaral este bunicel,se vad imediat mormintele intretinuta si cele lasate in paragina.
In partea veche a cimitirului se afla si un birou unde poti afla locul ingroparii unei rude sau prieten.

=========
Revin la Cimitirul evreiesc de rit Spaniol.

Aici isi au odihna evrei sefarazi din Romania, evrei emigrati din Spania si Portugalia.
Cimitirul a fost infiintat in 1865, are 10.000 morminte, nu numia sefarade.
Este un cimitir ce concentreaza mormintele multor personalitati artistice si sociale, ii gasim aici ingropati pe compozitorul Richard Stein, compozitorul Iancu Misu, compozitorul Alexandru Mandy, publicistul si traducatorul Alfons Adania, actorul Sandu Sticlaru, scriitorul Haralamb Zinca, scriitoarea şi traducatoarea Veronica Porumbacu,  compozitorul Laurenţiu Profeta.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 21:59

CLUJ....

„Morţii nu dorm. Ei n-au decât piatra asta
Neputincioasă să cuprindă muţimea lor de nume.
Amintirea crimelor. Trecătorule
E singura rugăciune pe care ţi-o cerem”.

Nu de mult, pentru un an capitala euopeana a culturii.
Sunt 4 cimitire evreiesti, 40 de ha si 5500 morminte.
Doua inchise si doua functioneaza si azi, desi numarul evreilor in Cluj nu depaseste 400 de membrii.

Cimitirul evreiesc din sudul Cimitirului Central din Cluj, langa calea Campia Turzii,
are cam 2000 de morminte din care 400 trebuiesc reamenajate.
Starea lui este de parasire totala.
Din socotelile Comunitatii Evreilor din Cluj, cam 300.000 lei ar costa defrisarea, curatarea buruienilor,
restabilirea aleilor si ridicarea pietrelor cazute.
Suma s-ar imparti intre Federatie si Comunitate.
Mai sus, langa strada Aurel Badescu este alt cimitir, in acelasi perimetru central.

Evreii au venit in Cluj in jurul anului 1840, si alaturi de comunitatile din satu mare si Oradea, au reprezentat cele mai mari comunitati din Transilvania.
In 1937 de exemplu, o treime din medicii Clujului erau evrei, iar mai mult de jumatate din firmele inregistrate le apartineau.
16 800 de evrei erau inregistrati in 1941, intre 13-14 % din totalul locuitorilor in timp ce minoritatea maghiara inregistra 16 % din cetatenii orasului

Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 22:00

BUZAU.....

Situatie catastrofala a cimitirului.

Intai un video, apoi voi posta si date despre acest la fel de valors vestigiu al comunitatii evreiesti
din oras, din intreaga Romanie
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 22:01

Comunitatea evreilor din Buzau are inceputurile in anii 1830
Desigur imediat a urmat construirea unei sinagogi si a cimitirului care se fondeaza in 1835, langa cartierul central denumit atunci "Posta"
Nu trec multi ani si primaria cere in 1896, ca in cel mai scurt termen comunitatea evreiasca sa predea terenul cimitirului care devenise prea central.
Se cere o pasuire de timp, trece un an si in fine comunitatea achizitioneaza un teren viran la iesirea din oras,pe soseaua Buzau Urziceni...4000 mp.
Mutarea se taraganeaza si abea in 1940 sub presiunea puternicului curent antisemit se realizeaza efectiv.

Astazi se afla in plina zona industriala.

Multe dintre lespezile mormintelor,pe care suntsapate scurte necrologuri în ebraic,sau romana, sunt realizate in marmura neagr sau în piatră de Magura.
Pe vremuri comunitatea de evrei buzoiana, era compusa din oameni importanti, medici, comercianti, telali, avocati sau functionari

Intrarea cimitirului era si camera mortuara acolo se depueau mortii si se facea slujba de dinaintea ingroparii

Astazi sunt in Buzau mai putin de 10 evrei.
cimitirul este intr-o stare de degradare de nedescris.
Camera mortuara arata scorojita jupuita de inscriptii.
Familia care locuia in cele doua camarute unde se depuneau odata mortii a parasit locul

De parca vandalismele, spargerea pietrelor, inscriptiile vopsite pe ele nu ar fi de ajuns, in ultima vreme,cimitirul este devastat de hotii de fier.
Barele de la morminte, placile, inscriptiile,chiar si literele au fost furate.
Nu exista paza, nu exista control nu exista nici macar colaborare intre FCER si Primarie.
"Nu puatem face ordine in curtea altuia spune primaria.Ne izbim mereu de refuz si lipsa de interes ori de cate ori vrem sa face lucrari de intretinere a gardului sau a aleilor" spune primarul

Incercarile unor evrei din Israel sau America de a ajuta financiar s-au lovit atat de indiferenta primariei cat si de cea a Feseratiei, desi aceasta din urma anunta cu emfaza..."Primim orice donatie...."

Nu sunt bani desigur.
dar nici cu banii care de bine de rau sunt nu se face nimic.
Au intrat la Federatia evreilor bani de fondul "Caritatea", de la Joint, de la multe alte organizatii ale evreilor de pretutindeni, de la particulari,
au intrat de la proprietatile ramase dupa evreii ce au plecat din Romania, sau nu au avut urmasi, ale celor ce au semnat ca dupa moarte proprietatea lor ramane comunitatii , asta ca pret pentru ajutoarele ce le primesc la batranete, alimente, haine la sarbatori si cu putin noroc un loc la caminul de batrani.

Sunt multe intrebari ce se pot pune Federatiei, dar peste toate una singura mi se pare importanta....

Cum este posibil ca pastorul sa-si paraseasca turma ?  mai mult, transformandu-se in lupul ei....??

Un drum mai putin in Israel, cu o delegatie destul de mare pentru bugetul atat de "mic",este un gard reparat - D-le Vainer....
Un turneu electoral mai modest, insemnau 2-3 cimitire curatate de buruieni, d-le Vainer.
etc...........

Situatia din nenumarate alte cimitire, vandalizate, devastate, paraginite, cu gardurile cazute, fara paza si fara putina demnitate pentru trecut si consideratie pentru morti arata ca nu am exagerat deloc.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 22:01

HUSI

De ce Husi ?
Pentru ca este orasul dintre vii ?
Sau pentru ca aici este una din cele mai vechi comunitati evreiesti din Romania ?

Prima pomenire a evreilor pe acest meleag este un inscris al Epicospiei din Cluj.
Aici pe lista datornicilor la taxele municipale apar si 7 evrei.
Nu este de mirarea ca vechiul cimitir, cel aflat pe strada Calarasi, dateaza din 1680.
Terenul a fost cumparat de la Episcopie.
Cel de-al doilea cimitir, care este in functiune astazi s-a infiintat in anul 1880.

Husul se bucura din plin de aportul obstei evreiesti.Medici, ajunsi multi dintre ei directori de spitale, avocati, ziaristi,
artisti plastici, oameni de stiinta.
Evreii aveau la Husi o societate culturala "Fraterna" si o biblioteca "Cultura", pusa la dispozitia intregului oras.

Astazi mai traiesc in Husi 26 de evrei, dintre care numai 5 sub 50 de ani !

In anul 2010, din cimitirul vechi s-au vandut 2900 mp pentru suma de 31.000 EU
Vanzarea, cu stiinta FCER,  s-a facut prin licitatie intr-o camera micuta si in fuga iar terenul a revenit omului de afaceri din Cluj, Dan Bordeianu.
Scandalul a fost mare, ecourile au ajuns in America si in Israel la HOR Tel Aviv, organizatia evreilor de origine romana.
Iosub Leibovici, seful comunitatii din Husi este insa impacat.
"Nu sunt oase acolo, si daca mai gasim acte de proprietate caci parte s-au pierdut o sa mai vindem...."
Banii au ajuns la Bucuresti....
"Asa functioneaza o institutie bugetara" mai adauga d-l Leibovici..."Noi primim numai salariile"

Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 22:02

Anul 1600...Alaturi de Mihai Viteazu, langa Alba Iulia se alaturara sarbi, valahi si evrei.
Cronica austriaca a timpurilor mentioneaza acestea si mai mentioneaza ca oastea lui Mihai Voevod avea cam 18.000 osteni.

Anul 1877.
Evreii sunt lipsiti de drepturi cetatenesti ca atare si de serviciul militar.
Cu toate astea, un numar de 1000 evrei, se inroleaza voluntar, soldati si cativa ofiteri...
Insusi Bratianu felicita la sfarstul razboiului o serie de eroi.
Printre ei sublocotenentul Brociner Mauriciu.
In lupta zbuciumata de atunci, dupa moartea lui Valter Maracineanu,Brociner ia comanda si cucereste una din cele doua redute de la Grivita
Ranit, este decorat cu Steaua romaniei in ordin de cavaler

Anul 1913 - Razboiul Balcanic.
Mii de evrei se inroleaza voluntar.
Alaturi de alti combatanti, Wilhelm Filderman primeste ordinele Virtutea Militara si Coroana Romaniei

Primul razboi mondial.
La o populatie de 220.000 evrei, 23.000 se inroleaza.
935 nu s-au mai intors acasa. iar raniti in jur de 700.

23 iunie 1941
Liderul comunitatii evreiesti se prezinta la Comandamentul armatei de la Piatra Neamt,
solicitand inrolerea a 100.000 evrei soldati si ofiteri pentru luptele pentru eliberarea Basarabiei si  bucovinei de Nord.
Cererea a fost refuzata.

"...In fata mormintelor voastre, eroi ai marelui razboi, am facut legamant sfant de implinire a datoriei...
Pot fi in viata noastra clipe de durere, dar ce ar mai insemna simtamintele noastre trecatoare in fata datoriei eterne a cetateanului fata de Patrie?"
(dr W. Filderman)

Tg Mures

Localitatea Camarasi langa Cluj

surse:

http://inliniedreapt...gire-a-tarii-1/
http://www.scritube....dor24385220.php
http://romanianjewis...o/?page_id=9376
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 22:03

PLOIESTI.

Orasul gazarilor si cel mai muncitoresc oras romanesc.
Au trait evrei in Ploiesti ?

Daca socotim dupa cele 3 cimitire, unul disparut,unul inchis, si un al treilea in functiune,
se pare ca da si chiar cu mare succes in viata orasului

Descoperirea unor pietre mortuare datate intre 1720-1735, ne duce la concluzia ca aparitita evreilor in zona este cam pe la anii 1700...!
Majoritate evrei din Spania, asa ca strada lor s-a numit Strada Spaniola.
De la  280 de evrei in 1831, numarul lor creste continuu,3850 in 1930, 10.000 in 1941.
Si in Ploiesti, mai ales din cauza importantei strategice razboiul a facut victime.
Victime si printre evrei, parte deportati in Basarabia si Transnistria, paret alungati in alte orase din tara.
La sfarsitul razboiuluise mai intorc in oras 3000 de evrei si de atunci numarul lor scade permanent pana la 92 in 2012....

Primul cimitir evreiesc a fost la Bariera Bucovului.
Cu timpul s-a degradat si a fost inchis,
In 1818 Comunitatea a cumparat teren pe strada Israelita (azi Vlad Tepes,) dar, devenind foarte central s fost inchis si el in 1872
Din nou Comunitatea cumpara  teren, de data asta pe strada Aprodul Purice.
36.000 mp si care azi are cam 2500 morminte.
Surprinzator, este unul dintre cele mai conservate si intretinute cimitire evreiesti.

Zona centrala de asemeni, dar vedem un cimitir intretinut, spre cinstea Municipalitatii Ploiesti,
care in general, a dat sprijin comunitatii evreiesti din oras

Surse
-“Istoricul comunitatii din Ploesti”, de Israel Shapira, aparuta la Bucuresti in 1889
- http://inliniedreapt...te-trei-secole/
- http://www.arhiva.lu...ritie_l621.html
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 22:05

Salomee, eu, si nu numai eu, multi oameni sunt intrigati de acest paradox, adica o religie si un popor care pune viata mai presus de orice,
care stimeaza mortii intra-atat incat nu se permite sub nici-o forma sa te atingi de ei,
un popor si o religie care nu da pace familiilor ani si ani de zile daca nu au mormintele celor disparuti cunoscute si fac eforturi fara sfarsit sa ii identifice si sa in ingroape oriunde au disparut in lume, deci cum este posibil ca aceasta religie si acest popor, in Romania sa arate aceasta diferenta de atitudine.

Motivul ca nu mai sunt evrei prin orase si ca in curand vor fi mai multe cimitire decat evrei in Romania, este real, dar este subtire.
Tare subtire.
Fonduri nu neglijabile se primesc la Federatie.
Valorile materiale in imobile si terenuri, chiriile lor sau rezultate din vanzarea lor, sunt foarte mari....
Am mult material pe aceasta tema, convorbitri personale cu batrani evrei din Israel indignati, revoltati de ce se petrece cu aceste cimitire, cu sinagogile si intreg patrimoniul evreiesc ramas, retrocedat, sau in curs de retrocedare.
Dar asta la sfarsitul materialului,
Acum, imi face placere sa adun date despre ceea ce bunica mea, cand eram mica, imi spunea cand ma lua de mana pe aleea de la Bellu :

"Niciodata sa nu iti fie frica in cimitir.
Este un prieten la fel de bun ca si cartile din biblioteca de acasa.
Trebuie doar sa citesti ce scrie ici-colo si iti vei gasi prieteni nenumarati
pe care ii vei vizita de cate ori te vei reintoarce aici"

Si asa a fost...

La fiecare vizita am traseul meu, cavourile "preferate"
stiu povestea multora, ma dor locurile parasite,ma doare si mai mult
indiferenta, neomenia, hotia si fuga dupa imbogatire cu orice pret, chiar cel al vinderii mortilor nostrii...
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 22:06

HUNEDOARA

O comunitate evreiasca mai putin numeroasa, nu mai putin activa.
5000 de suflete a numarat la un moment dat comunitatea judetului Hunedoara.
munca silnica la calea ferata Deva -Brad deportarile au facut ca dupa razboi sa mai ramana 200 de evrei in tot judetul.

Doua cimitire au lasat evreii in urma lor.
Unul afalat langa Castelul Corvinilor.
Mormintele distruse de vandalismul trecatorilor,pietrele sparte buruienile au acoperit aproape totul.
Hotii de fier vechi au spart gardul pentru a fura fierul armaturilor.
De ani si ani de zile nimeni nu s-a interesat de soarta cimitirului

Dupa cum arata intrarea nici nu e de mirare

Al doilea cimitir se afla in aceeasi zona -cumva iin spatele curtilor caselor ce dau la strada 1 Mai.

Pare mai ingrijit, desi mic si inghesuit intre curtile caselor vecine.
Are si morminte din 1990 Din strada daca privim peste curtea locatarilor putem vedea pietrele ce marcheaza mormintele

In anul 2009 a murit ultimul evreu din Hunedoara.
Rabinul Alexandru Marx.
Pana in ultima zi a ingrijit de sinagoga comunitatii.
apoi aceasta a fost inchisa iar azi este transformata in spatiu comercial....

FCER Bucuresti nu a auzit, nu a vazut ,nu a stiut....

Duminică 7 aprilie a.c., în localitatea Tivon din Israel,  Dl Menahem Ariav, Preşedinte în Exerciţiu al Fundaţiei Caritatea a fost vizitat de Dl Aurel Vainer, Preşedinte F.C.E.R. – Vicepreşedinte al Fundaţiei Caritatea şi dl Smuel Iszak Director Executiv al Fundaţiei Caritatea.
Cu acest prilej  Preşedintele FCER a adresat mulţumiri dlui Menahem Ariav pentru colaborarea rodnica şi îndelungată.
Totodată i s-a acordat Medalia de  Onoare Prieten al  Comunităţilor Evreieşti din România, împreună cu Brevetul, corespunzător în care s-au remarcat contribuţiile importante ale laureatului la consolidarea relaţiilor de prietenie şi conlucare între evreii din România şi evreii originari din România trăitori în Statul Israel.
În final s-au exprimat sentimente şi gânduri bune pentru colaborare în viitor îndeosebi privind organizarea şi funcţionarea Muzeului Originarilor din România de la Rosh Pina.

Pentru cimitirele evreiesti din Romania , parasite, ciuntite, abandonate nu s-a primit nici-o medalie....
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 22:06

Salomee..cimitirele sunt PROPRIETATEA Federatiei Comunitatii evreilor din Bucuresti.
Ea, prin Comunitatile din fiecare oras trebuie sa aiba grija de paza, aleile cimitirelor, repararea gardurilor, camera mortuara si locul unde se face ultima rugaciune ionainte de ingropare.
Sunt cimitire care au si monumente istorice clasate ca atare cu numar de catalog.
Aici intra in joc si autoritatile romanesti,care au alocat la bugetul fiecareia si sume pentru aceste lucruri.
Daca coboram la nivelul mormintelor, da, este greu pentru o comunitate care mai are 50 sau 20 de membrii sau niciunul
sa aiba grije de mii de morminte.
Nu sunt pretentii nici de ;la Federatie, desi are fonduri indestulatoare, din donatii particulare din fonduri obtinute de la Joint,Wizo,Agentiile mondiale evreiesti de tot soiul DAR MAI ALES DE LA FONDUL "caritatea" CARE A ALOCAT FEDERATIEI 1 MILION DE DOLARI PENTRU REPARAREA SI CURATIREA LOR MACAR DE BURUIENI.
Sa nu spun de banii incasati din vanzari sau inchiriei de parcele din cimitire care aduc destui bani fara sa fie vazuta nici-o schimbare.
Dar despre asta mai tarziou.

Lucifer cred ca vorbesti de cimitir crestin.
si noi platim taxa la Bellu si suplimentar daca vrem lucrari de consolidare sau intretinere platim lucrarile.
Nu statul roman, nu partidul X are atributii in a matura si pune flori la mormantul familiei mele
ci administratia cimitirelor.
Asa cum in Israel, mormintele si bisericile ortodoxe sau catolice, Bahai sau alte confesiuni, sunt in grija statelor ce au propriatetile si nu a statului Israel

Si asa ajungem la ultima veriga -propriertarul cavoului.
La evrei este o problema.
Toate locurile sunt de veci, dar nu sunt proprietate .caci terenul si in Israel si in Romania il ofera comunitatea.
Tu platesti piatra si ramane la latitudinea ta cat sa fie de ingrijit mormantul.
afara de cazuri speciale si rare cand vrei sa cumperi locul impreuna cu perechea ta.
Altfel ingroparea este arbitrara, unul la gard, altul la centru

Este o situatie speciala.
Pe de o parte evreii au placat, pe de alta parte ar dori ca in vizita in Romania, sa gaseasca cimitir ingrijit si onorabil.
Far sa plateasca taxa .
(Spune Salomee daca gresesc si daca voi platiti taxa la comunitate pentru ingrijirea mormantului, nu a cimitirului)

salomee, on 03 noiembrie 2013 - 18:11, said:
Nici eu nu am pretentia ca paznicul sa pazeasca mormantul, ci doar,... cimitirul...
Daca exista o paza serioasa, nu ar fi reusit hotii sa scoata lespezile...

Cand acum 5 ani cand s-a vandalizat cimitirul din Giurgiului -al doilea- s-au gasit vinovati 2-3 pustani de la scoala profesionala vecina...\
care cu greu ar fi ridicat barosul dapoi sa sparga pietre de tone...

lucifer76, on 03 noiembrie 2013 - 17:33, said:
De ce ma contrazic? Trimit bani rudelor din zona. Nu am mai fost pe acolo de 30 de ani.

Asa este in sectorul cimitirelor crestine, caci dupa un numar de ani de neplata sau de lasare de izbeliste al mormantului
admin Cimitirelor are dreptul la dezhunare si instrainarea lui chiar de este loc de veci

Edgaroropsitul, on 03 noiembrie 2013 - 16:22, said:
O ideie de societate  de  Start upp   romanesc :  Israelienii sa trimeata prin posta bani ca  romanii sa aiba grja de cimitirile evreiesti  a stramosilor lor. Domnul Lucifer, ne poti da numarul contului de banca?

Nu ai inteles nimic si habar nu ai cine si ce trebuie sa faca.
Statul roman iese din joc.Nu are nici cea mai mica obligatie sa se amesteca in proprietatea altuia decat daca sunt monumente istorice recunoscute si catalogate
Tu cere nota de plata la FCER unde este atata amar de banet incasat sau donat sau primit prin vanzari de bucati de cimitire ..
Fara sa se asigure macar un paznic ....minima ,minima obligatie si cea mai elementara de respect si bun simt.

Si inceteaza sa mai faci fite de cunoscator, ca nu esti, doar deviezi fiecare subiect spre banal si cearta
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 22:07

SATU MARE

Linia comuna a tuturor comunitatilor se exprima asa :

"Monumentele si lacasurile de cult ale minoritatilor au adesea o soarta ingrata, supravietuirea lor depinzind de existenta unei comunitati locale. Acolo unde insa au mai ramas doar supravietuitori ai unei comunitati altadata infloritoare si zidurile sint parca mai triste, ca singure pastratoare ale memoriei trecutului. Acesta este si cazul comunitatii evreiesti din Satu Mare."

1712 este anul cand sunt atestati evreii in Satu Mare.
Majoritatea din Galitia si Moravia, dar si din comitatele vecine.
Numarul evreilor in regiune creste, sunt 1305 in anul1825,16.840 evrei in anul 1870, 30.000 in 1910
Si in Orasul satu Mare se simte dezvoltarea comunitatii, mai ales ca din 1867 evreii pot achizitiona si comercializa imobile.
In anul 1840, orasul Satu Mare avea110 de evrei, in 1870 erau 2800, ca in 1910- numarul lor sa fie 7200,
In anul de referinta  1941 erau 13.000 evrei dintr-un total de 52048 locuitori,
Satu Mare fiind al patrulea oras din Transilvania ca numar de evrei.
Aveau doua sinagogi si 25 case de rugaciune.
In oras au functionat doua comunitati evreiesti: cea ortodoxa si cea status quo ante.
Fiecare comunitate a avut propriul cimitir.
A ramas in functiune doar cimitirul ortodox :

Cel mai tanar membru al comunitatii are 50 de ani.
Nicolae Decsei pastoreste comunitatea care mai are 90 de suflete.
Din mama evreica si tata crestin,decsei a crescut practic fara religie.
S-a identificat cu iudaismul, dupa razboi, cand s-a casatorit cu o neevreica.
Decsei are un cuvant de spus in satu Mare.
Este cunoscut si respectat.
Dupa 89 a vrut sa plece in Israel.
a renuntat.
Acum sta singur in biroul lui in una din Sinagogile parasite si prafuite.
Unde se dau lectii de ebraica romanilor ce vor sa lucreze in Israel, sau unde se fac sarbatorile evreiesti...

"In tot judetul Satu Mare sunt 123 cimitire.Majoritatea distruse si parasite.Evreii au plecat in america si cand in vizita cu greu scoti de la ei un dolar doi.
Vin cu taxiul de la budapeste si dupa o slujba scurta se intorc inapoi...."

surse:
http://www.divers.ro...ission&sid=4637
http://www.jewishcom...p=mainpage&id=1
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 22:08

O idee buna, am cautat materiale si eu, dar cele in romana,de la facultatea de iudaica a Universitatii Bucuresti se ocupa in special de
ritualurile de inmormantare,mai putin de pietrele mortuare.
totusi am sa postez cave imagini pentru a se vedea varietatea foarte mare a lor si cum in toate se regasesc elementele ce le-ai mentionat

Mai vreau sa amintesc ce se scrie pe piatra de mormant.

-Intai apare mentiunea care sa conduca la a cui este piatra:
ca atare doua litere   פ"נ   "Po Nikvar" adica "Aici este ingropat"
sau  ת.נ.צ.ב.ה  ceea ce inseamna "Fie sufletul lui legat in legatura vietii...."

-Mai apoi numele, de preferat daca se cunoaste cu mentiunea "fiul lui" sau "fiica lui"  

-Data decesului de preferat in ebraica sau in ambele variante.

-Aceasta este minimum, dar familiile pot adauga o fraza doua de apreciere, de dor sau de despartire.

-Fotografii in general nu se pun pe piatra, in Romania insa da, se folosesc, de asemeni in ultimii ani si in Israel

-De regula pietrele funerare ale evreilor Askenazi sunt orizontale, uneori sub forma de perna,
cele ale evreilor sefarazi  verticale

==============

Uneori putem gasi si lucruri "nostime"...

Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 22:09

Vizita la un cimitir evreiesc.

Religia iudaica nu recomanda vizite dese la mormintele apropiatilor.
Obligatoriu de Yom Kipour, apoi si de alte sarbatori, dar si in zile normale
Intrarea este libera, se face pana la asfintitul soarelui.
Evreii askenazi aduc flori in vizita lor, cei sefarazi mai putin.
Obligatoriu capul trebuie sa fie acoprit pe tot timpul vizitei
La iesirea din cimitir, tot obligatoriu se spala mainile cu o cana speciala cu 2 manere.
Se curata piatra, se aprinde o lumanare de 24 de ore in cutia lumanarilor, urmeaza o reculegere.
Vizitele sunt scurte, de regula un cantor spune Kadish.
Inaintea parasirii mormantului, se pune o piatra mica pe mormant.
Este un obicei vechi, cu originea in vremurile cand mormantul se acoperea cu o movila de pietre

Sunt mormintele lui Aliza si Menahem Begin, prim ministru al Israelului intre77- 83
2 morminte simple,la rand cu celelalte....

Alaturi de alti oameni mari, o intreaga istorie....

Eliezer Ben Yehuda, relansatorul limbii ebraice si modernizarea ei...

Cimitirul vechi de pe muntele maslinilor,plin pana la refuz astazi.
Ierusalimul rasaritean, populat numai de palestinieni

Care palestinieni asteapta de pe dealul de de-asupra mormintelor turistii veniti in tara Sfanta.....

Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 22:09

BRAILA SI GALATI

Adevarul este ca de braila ma leaga amintiri...stra - bunica mea cand trecea de pe strada Zambilelor pe strada Portului
ca sa  scurteze drumul,o  taia prin  cimitirul evreiesc.
Se pare ca nici atunci gardul nu era cine stie ce ingrijit.
Ba cunoastea deja cateva din pietre...asta e profesorul X, asta e doctorul Y...
Tare voia sa gaseasca un actor,,,toata viata i-au placut artistii....,baieti fini cu mana subtire si degete lungi....de pianist.
Nu stiu daca i-a reusit, caci strabunicul lucra pamantul la vie si la gradina de dimineata pana seara...

in Braila prin 1930 erau 60.000 locuitori iar evrei 11.000
David Segal Iancu, presedintele comunitatii evreiesti, castorit cu o crestina, spune ca in oras nu au fost persecutii impotrica evreilor.

"La Iasi, la Bucuresti, da, la noi nu au fost.
Nimeni nu s-a atins de sinagoga sau de cimitir"

Deci sa revenim la cimitirul din Braila de pe Zambilelor...

Astazi  intreaga comunitate numara doar 80 de suflete...
Ca sa-si rotunjeasca veniturile comunitatea a inchiriat parcele nefolosite din cimitir pentru ...gradinarit...
Oficial si cu contract.

".....jumatate din suprafata totala a cimitirului este folosita, cotra cost, de cei care locuiesc in zona si care si-au amenajat gradini de legume si zarzavat, pe de alta parte, veniturile Comunitatii sporesc in felul asta pentru ca se folosesc pentru intretinerea cimitirului. Reprezentantii Comunitatii Evreiesti din Braila considera ca cimitirul din Cartierul Chercea este cel mai bine pazit din oras si este ferit de profanari tocmai pentru ca 24 de ore din 24 este inchis cu un mai multe lacate. Doar uneori, la marile sarbatori, la cite o inmormintare sau atunci cind cineva vrea sa-si viziteze o ruda draga, decedata, lacatele se deschid... Dar, nu ramin multa vreme asa. In restul timpului, cimitirul nu este o tinta pentru hotii de profil, mai ales ca pietrele funerare sint dintr-un material pretios, foarte scump, asta pentru ca cei care au gradini in zona nu permit nici unui strain sa intre dincolo de portile de fier masiv. Aleile cimitirului sint, in aceasta perioada a anului, acoperite cu frunze uscate, fiecare piatra funerara este bine ingrijita, foarte putine, probabil cele de la capatiiul celor care nu mai au rude in viata, au fost rasturnate nu se stie de catre cine si lasate asa. Tot aici, in Cimitirul Evreiesc se afla Monumentul eroilor si cel al Holocaustului, ambele fiind acoperite cu coroane de flori. Aici, isi "petrec" eternitatea evreii care au supravietuit pogromului. "
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 22:10

SIGHETUL MARMATIEI

Astazi in Sighet mai sunt 105 evrei
Comunitatea a fost fondata in anul 1740, iar in 1970 a fost construita Sinagoga Mare, care si azi este in picioare,
ca un fapt curios, datorita unei rugaciuni gasita pe perete scrisa in Romana.
Se stie ca toate rugaciunile evreilor sunt scrise numai in ebraica, dar membrii comunitatii Sighet, au scris una si in romana si au pus-o pe perete.
In plus, au adaugat doucateva cuvinte ex-Thora...
-"Sa ne rugam si pentru patrie si pentru PCR"

Ei bine aceste cuvinte au salvat Sinagoga de la daramare, fiind transformata dupa razboi in
depozit de materiale de constructie...Ulterior a fost retrocedata comunitatii..

La un moment dat in Sighet evreii au fost majoritari in oras.
inainte de al doilea razboi mondial, 54 %-11.000 suflete.
Ca si in alte orase din zona populatia orasului a avut relatii foarte bune cu comunitatea evreiasca,
aceasta dezvoltand orasul si participand la fondul comun, cultural, social, municipal

Cimitirul

Unul dintre cele mai vechi morminte,cel al rabinului prim al comunitatii,dateaza de la 1771
cand in oras era o puternica comunitate si exista si Chevrat Kadisha care se ocupa de inmormantari

Multe bunuri ale evreilor din Sighet au fost confiscate.
Parte se revendica, parte sunt pierdute pentru totdeauna.

Dar, ca si in alte locuri in tara, cand este vorba de retrocedari si bunuri apare firma CARITATEA
acea fundatie creata de FCER impreuna cu Organizatia Mondiala Evreiasca, tocmai pentru a administra bunurile FCER....!!!
Si din nou conflict.
Cu cel ce a confiscat ?
Nu...!!
cu comunitatea evreiasca din Sighet.....!!!

Comunitatea Evreilor din Sighetu Marmatiei solicita reconstituirea dreptului de proprietate pentru suprafete de teren nespecificate. Organizatia a depus la dosar mai multe numere de extras de Carte Funciara. Comunitatea Evreilor nu a facut insa dovada proprietatii, motiv pentru care Comisia locala de fond funciar, la fel ca si cea judeteana, a respins cererea. Surprinzator, si Fundatia Caritatea Bucuresti revendica aceleasi pamanturi ca si Comunitatea Evreilor din Sighet. Insa nici fundatia din capitala nu a prezentat la dosar schita de amplasament si nici nu mentioneaza dupa ce autor solicita reconstituirea dreptului de proprietate. In aceste conditii si a doua  solicitare a fost invalidata.

Domnul Vainer insa...e prea ocupat cu circulatia pe ruta Romania-Israel-Romania ca sa ia seama la asemnea fleacuri,
mai ales ca sefii....caritatii sunt in Israel

Si revendica proprietati in Romania...
O fi Kosher ? domnule Vainer ?

CONSILIUL DIRECTOR al fundatiei Caritatea ( ce nume...imobiliar....):

1. Dr. Aurel VAINER - Presedinte
   2. Dl. Nachliel DISON - Vicepresedinte-America
   3. Amb. Avraham Moshe MILLO - Membru -Israel
   4. Dl. Eliahu SHASHUA - Membru -Israel
   5. Gen. (R.) Menachem MERON - Membru-Israel
   6. Ing. Felix KOPPELMAN - Membru -Romania
   7. Ec. Ovidiu BANESCU - Membru -Romania
   8. Dl. Albert KUPFERBERG - Membru-Romania

Dar despre fundatia Caritatea voi reveni cu un articol dedicat.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 22:11

Sa recapitulam putin...
Orasele din Romania au ramas practic fara evrei.
Sunt multe orase cu comunitate mare altadata care acum nu aduna 10 evrei pentru un minian sau nu mai au deloc evrei.
Dar cimitirele au ramas.
si se degradeaza, se fura fierul se distru monumentele, se vinde pamantul uneori cu oase cu tot sau se inchiriaza.
Autoritatea care ar trebui sa le aiba in grija asigurand paza si intretinerea ar trebui sa fie Comunitatile evreiesti locale cu ajutor de Federeatia Comunitatilor Evreiesti din Romania, prin seful ei, deputat de succes D-l Vainer Aurel.

Dar Comunitatile au disparut, Federatia se plnage in lume, primeste fonduri si donatii dar nici-un lacat, nici-un gard, nici-un paznic nu apare.
Valoarea imobiliara a acestor cimitire devine uriasa, mai ales dupa 89, can apar si retrocedarile.
Asta in plus fata de casele, pamanturile, bunurile evreilor plecati din Romania in Israel sau alta destinatie, care au revenit automat comunitatii.
Doar ca unele din aceste bunuri au fost nationalizate, au devenit obiective de stat, au capatat destinatii publice.

D-l Vainer are o solutie...
Desigur in colaborarea directa cu amici din Israel.
Infiintarea unei organizatii non profit (!) care sa administreze ceea ce Federatia trebuie sa administreze.....
Aceasta gaselnita se numesta Fundatia  Caritatea.....
Ea se lupta in instanta, inchiriaza sau vinde cladiri obtinute prin legea retrocedarilor, recupereaza imobile.
A gasit de cuviinta sa se ocupe de Sinagogi si Cimitirele Stramosilor evrei, fata de care ar trebui sa existe respect?
Da, lasandu-le si mai mult in paragina ca apoi sa le poata inchiria, schimba destinatia, sau vinde ca neutilizabile si nereconditionabile....

Fundatia Caritatea....cu o minunata declaratie de bune intentii...

FUNDATIA CARITATEA a fost fondata de FEDERATIA COMUNITATILOR EVREIESTI DIN ROMANIA impreuna cu ORGANIZATIA MONDIALA EVREIASCA PENTRU RESTITUIREA BUNURILOR - THE WORLD JEWISH RESTITUTION ORGANIZATION ca o institutie permanenta de conservare, administrare si valorificare a patrimoniului cultural si spiritual al evreilor din Romania, drept marturie de neinlocuit a potentialului creator uman al evreilor romani in cadrul mediului istoriceste constituit de pe teritoriul Romaniei al istoriei si civilizatiei nationale si universale.

Si ce mai are in program Fundatia ?? :

detinerea cu titlu de proprietate, administrarea si valorificarea bunurilor comunitare evreiesti care au fost confiscate, nationalizate sau luate prin constrangere si care urmeaza a fi restituite de catre autoritatile publice competente romane FEDERATIEI COMUNITATILOR EVREIESTI DIN ROMANIA si/sau FUNDATIEI, conform legilor romane;

I-auzi...adica ce se cuvine Federatiei prin restituire de la Startul Roman, trece intai pe la Fundatie....
Deci Fundatia are mandat in alb sa faca ce vrea cu bunurile recuparate....

Dar sa nu exageram......
Fundatia mai declara ca obiectiv:

asigurarea fondurilor necesare pentru conservarea si restaurarea lacasurilor de cult si cimitirelor evreiesti, construirea si amenajarea de unitati sanitare, camine de batrani si institutii cultural - spirituale.

Minunata declaratie de intentie...
Sa vedem insa ce se petrece pe teren, datorita Fundatiei condusa de .....Dl. Nachliel DISON ;Avraham Moshe MILLO ;Eliahu SHASHUA; Menachem MERON  toti din Israel.Adevarat pe locul 8 apare si un KUPFERBERG, dar nu, nu este specialistul nostru in Iudaica....

iata cat se poate de clar......

Presedintele F.C.E.R., dr.Aurel Vainer,a prezentat apoi Acordul dintre F.C.E.R. si Fundatia Caritatea, cu privire la valorificarea
propriet̨ilor recuperate de aceasta, aratand ca, In urma mai multor runde de discut̨ii, s-a convenit ca Fundatia sa vanda, in urmatorii
cinci ani, bunuri in valoare de aproximativ cinci milioane de dolari, din care: 60% (trei milioane de dolari) vor reveni F.C.E.R., pentru nevoi ale
comunitatilor evreie∫ti din Romania (Imbunatatirea condit̨iilor de trai ale evreilor romani, conservarea si promovarea identitąii culturale si religioase a comunitatilor evreiesti din Romania ∫i cercetari privind istoria poporului evreu, in spe- cial a comunittii evreiesti din
Romania); 25% - pentru supra-viet̨uitorii nevoiasi ai Holocaustului, de origine romani  care in prezent nu locuiesc in Romania;
10% - pentru un Muzeu Evreiesc al originarilor din Romania sau alte monumente ale comunitatii evreilor originari din Romania si pentru
educa tie iudaiaca si 5% pentru bugetul opera tional al Fundat̨iei...

Pai, sa tragem putin aer in piept sa nu lesinam.....

-3 milioane de dolari pentru nevoile a 2000 de evrei batrani, care au pensia lor si au un trai decent ??
-1.25 milioane dolari pentru evreii saraci supravietuirtori ai Holocautului ce traiesc in strainatate....
(Auzi D-le Edgar, da fuga.....)..
Adica evreii ajutati de nemti, de statul Israel si acum domnul Vainer nu mai poate de grija lor.....1,25 milioane....!!!!!!!!!
-10% din vanzari....muzeul din Israel de la Rosh Pina a "contributiei evrei romani la dezvolatrea Israelului...",.Da, s-a pus piatra de temelie.....!
Deci aici ajung chiriile ce le mareste din an in an Caritatea....la imobilele inchiriate in Romania....
Dar nu fiti tristi urmeaza si alte monumente....

In fond mortii cu mortii....viii cu vii....Zichronam le braha...

http://www.romanianj...zoom=auto,0,604

iar cine vrea sa cunoasca cei 44 de membrii ai Federatiei ce se ocupa de 2000 de suflete :

http://www.fcer.jewi...a/RE344-345.pdf
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   11.06.14 22:12

Sa continuam de la

[...] Fondul Caritatea.......este o institutie permanenta de conservare, administrare si valorificare a patrimoniului cultural si spiritual al evreilor din Romania, drept marturie de neinlocuit a potentialului creator uman al evreilor romani

Sa vedem insa realitatea

IASI
Fundatia Caritatea accepta cu o usurinta de necrezut ceea ce nicaieri in lume nu este admisibil.
Daramarea unei sinagogi, cea mai veche sinagoaga -Shor - din Iasi
De pe terenul de 2600 mp numit Palas in centrul Iasului.
Sinagoga si Camin de batrani
Terenul este in litigiu si revendicat de cartre Fundatia Caritatea, dar este deocamdata distribuit ilegal de primarie unui investitor.
Acesta incepe constructia.Fundatia castiga procesul,
Terenul ii revine, dar in mod suspect, accepta un schimb in 2009,  cu un teren mai mic si mai marginas...
Batranii sunt mutati, Cladirea sinagogii vechi daramata cu aprobarea domnului Samuel Izsak -seful atotputernic al Fundatiei Caritatea in Romania- pentru a face loc supermarketului Auchan....
Aparent evreii au fost inselati grosolan.....!!
Asa sa fie ?
Poate ne spune domnul Edikup cine a luat cu adevarat tzeapa.....?!
(Pentru cine nu stie , D-l Edikup apare pe locul 3 la Membrii Consiliului de Conducere al FCER Bucuresti -Romania)
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cimitirele evreiesti   

Sus In jos

Cimitirele evreiesti
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Religie-
Mergi direct la: