VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Scriitorul Amos Oz: România înseamnă cultură, dar mai ales istoria dramatică a evreilor

In jos 
AutorMesaj
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Scriitorul Amos Oz: România înseamnă cultură, dar mai ales istoria dramatică a evreilor   21.09.12 11:55

Amos Oz este un scriitor Israelian, nominalizat de mai multe ori printre favoriţii Premiului Nobel.
Gandire progresista,moderna,fara a fi tributar cliseelor roz despre evrei si tara lor, spune "că atunci când se gândeşte la România îi vin în minte „cultura, literatura, dar mai ales istoria evreilor din această ţară: complicată, dramatică, ambivalentă".

România pare să fie oricum mai aproape de Amos Oz decât alte destinaţii,
de vreme ce l-a refuzat pe editorul său britanic şi a preferat Bucureştiul în locul Londrei.
Oz a conferenţiat pe 27 februarie la Ateneul Român împreună cu Gabriel Liiceanu.

Mai jos un interviu acordat de scriitor:

Vă întoarceţi din nou în România săptămâna viitoare, aţi mai fost aici şi cunoaşteţi bine această zonă, credeţi că România a reuşit să evadeze din Balcani după ce a devenit membră a Uniunii Europene?

A.O.: Da, voi fi la Bucureşti în zilele de 27 şi 28 februarie; şi da îmi plac Balcanii, dar nu cunosc foarte bine situaţia politică şi economică a României, însă din punct de vedere cultural este foarte clar că România e parte a Europei şi, în acelaşi timp, parte a Balcanilor. Nu este o contradicţie, ci mai degrabă o completare.

Credeţi că protestele-maraton sunt o soluţie democratică? Au fost exersate de curând şi în România, dar ele par să facă parte dintr-un fenomen mai larg: Occupy Wall Street de pildă sau mişcările sociale din Israel.

A.O.: Într-adevăr, jumătate de milion de israelieni au demonstrat împotriva guvernului vara trecută, cerând justiţie socială. A fost o manifestaţie extrem de puternică şi de impresionantă şi foarte important, a fost complet nonviolentă. Nu a existat nici măcar un gest violent.

Astfel de manifestări nu sunt totuşi periculoase, n-ar putea degenera în fenomene de tip anarhic?

A.O.: Depinde de protestatari şi depinde dacă aceştia sunt împotriva guvernului sau împotriva întregului sistem politic.

În cazul României, protestele au vizat întregul sistem.

A.O.: În acest caz există pericolul anarhiei.

În toată Europa sunt în creştere mişcările populiste antisistem.

A.O.: Da şi este foarte periculos.

Mulţi români, ca şi mulţi israelieni sunt „fanatici" proamericani. S-ar putea spune că este vorba despre o parte bună a fanatismului?

A.O.: N-aş spune că israelienii sunt fanatici proamericani. Ei sunt proamericani din motive pragmatice. Sunt proamericani pentru că Statele Unite sunt principalul aliat al Israelului în lume.

Locuiţi într-un oraş numit Arad. Cunoaşteţi oraşul românesc cu acelaşi nume?

A.O.: Am auzit despre el, dar nu are nici o legătură cu oraşul meu. Aradul israelian este numele oraşului biblic care există în deşert încă de pe vremea regelui Solomon.

Care sunt primele trei lucruri care vă vin în minte când auziţi despre România?

A.O.: Atunci când mă gândesc la România îmi vin în minte cultura, literatura, dar mai ales istoria evreilor din această ţară: complicată, dramatică, ambivalentă.

Care ar fi scriitorul român care v-a atras atenţia cel mai mult? Aveţi un autor preferat aici?

A.O.: Nu am un nume, fiindcă nu sunt expert în literatura română, dar am citit câţiva scriitori români, care au fost traduşi. Din păcate, nu sunt foarte mulţi.

De ce credeţi că atât de puţine dintre cărţile scrise de dvs. au fost traduse în limba arabă?

A.O.: În cele mai multe state arabe este ilegală distribuirea şi v]nzarea cărţilor mele, din cauza stării de război care există între Israel şi aceste state arabe. Dar, în ciuda războiului, unele dintre cărţile mele au fost traduse şi distribuite în lumea arabă.

Sunteţi de multă vreme suporterul soluţiei creării a două state în conflictul israeliano-palestinian. Cât de susţinută este această soluţie?

A.O.: Astăzi majoritatea israelienilor sunt gata să accepte soluţia celor două state. Chiar dacă multora dintre ei nu le place ideea sau nu sunt nebuni după ea, cei mai mulţi sunt gata să accepte astăzi ideea creării celor două state.

Sunteţi optimist în privinţa viitorului Israelului?

A.O.: Sunt optimist, dar nu am nici un termen pentru acest optimism. Sunt un optimist fără limită în acest sens.

De ce?

A.O.: Pentru că e dificil să fii profet în ţara profeţilor. Este prea mare competiţia în domeniul profeţiilor aici în Israel.

Cât de gravă credeţi că este ameninţarea Iranului?

A.O.: Cred că Iranul nu este o ameninţare pentru Israel, ci pentru întreaga lume. Este o ţară fanatică: încurajează terorismul în mai multe părţi ale lumii şi, dacă Iranul joacă pe cartea armelor nucleare, nu va fi un pericol doar pentru Israel, ci şi pentru întreaga Europă.

Aveţi un scriitor favorit?

A.O.: Am mai mulţi.

Care ar fi primii trei din clasamentul dvs.?

A.O.: Este o întrebare grea, dar dacă insistaţi idolul meu literar este Cehov.
Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com

Scriitorul Amos Oz: România înseamnă cultură, dar mai ales istoria dramatică a evreilor
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Cultura-
Mergi direct la: