VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Convertirea la islam

In jos 
AutorMesaj
Dora

Data de inscriere : 24/10/2011

MesajSubiect: Convertirea la islam   24.10.11 23:13

buna seara !
Am vazut ca aveti un blog despre Islam si am si eu o mica poveste ... de fapt este una mai mare dar am sa va povestesc asa in mare ...
in urma cu catva ani am aflat si eu de aceasta religie iar acest lucru a avut un mare impact asupra mea si a vieti mele pot spune ...
treceam prin perioade mai dificile pana cand am intrat intr-un nou grup de priteni sa spun asa ,iar ei sunt musulmani cu timpul am fost tot mai interesata de acest subiect,am cautat informati pana la un moment dat cand am simtit si eu nevoie de a ma ruga si eu ca si ei tot odata am inceput sa citesc Coranul iar acest lucru ma apropiat mai mult de aceasta religie pot spune ...
dar dupa un timp au aparut alte schimbari in viata mea si am cam uitat de aceste lucrui...
sincer si in acea perioada cand auzeam despre Islam mi se schimba starea de dispozitie,nu suportam(si nici acuma nu suport) sa spuna cineva lucruri negative despre Islam ...
iar acum am avut iarasi un mare impact cu Islamul si simt ca orice as face nu sunt implinita pe deplin!as dori si eu niste informati despre cum pot trece la Islam

Multumesc

Sus In jos
Blandu

Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: Convertirea la islam   25.10.11 0:08

Dora ai gresit forumul. Pune aceste intrebari pe forumul Rasarit,IslamulAzi,ARCI.
Aici cred ca vrei primi numai despre cum sa nu intri in islam.

(cred ca totusi ai glumit insa)
Sus In jos
alexandra

MesajSubiect: Re: Convertirea la islam   25.10.11 8:04

Dora a scris:

Am vazut ca aveti un blog despre Islam si am si eu o mica poveste ... de fapt este una mai mare dar am sa va povestesc asa in mare ...
in urma cu catva ani am aflat si eu de aceasta religie iar acest lucru a avut un mare impact asupra mea si a vieti mele pot spune ...
treceam prin perioade mai dificile pana cand am intrat intr-un nou grup de priteni sa spun asa ,iar ei sunt musulmani cu timpul am fost tot mai interesata de acest subiect,am cautat informati pana la un moment dat cand am simtit si eu nevoie de a ma ruga si eu ca si ei tot odata am inceput sa citesc Coranul iar acest lucru ma apropiat mai mult de aceasta religie pot spune ...
dar dupa un timp au aparut alte schimbari in viata mea si am cam uitat de aceste lucrui...
sincer si in acea perioada cand auzeam despre Islam mi se schimba starea de dispozitie,nu suportam(si nici acuma nu suport) sa spuna cineva lucruri negative despre Islam ...
iar acum am avut iarasi un mare impact cu Islamul si simt ca orice as face nu sunt implinita pe deplin!as dori si eu niste informati despre cum pot trece la Islam
Multumesc

Draga Dora, e bine ca incerci sa te apropii de Dumnezeu, insa trebuie sa faci diferenta intre credinta si anturaj. Tu treci printr-o perioada confuza, de aceea esti inclinata sa "treci" la religia anturajului, oricare ar fi fost aceea, pentru ca te-ai simtit bine alaturi de ei, iar acest lucru ti-a schimbat bunadispozitie, vorbele lor te-au linistit. Incearca sa aflii mai multe despre Islam inainte de a face acest pas, pentru a nu regreta, sa fii sigura ca asta iti doresti. Islamul e un mod de viata, se conduce dupa "reguli" stricte, nu e doar "lapte si miere", presupune staruinta, lupta interioara. Te-au impresionat vorbele frumoase, insa tu trebuie sa patrunzi in profunzimea lor. Si eu pot sa-ti vorbesc extrem de frumos de Dumnezeu, de Sfanta Treime, de Maica Domnului, nu?Citeste-l pe Dumitru Staniloae si ai sa vezi cum ti se incalzeste inima. Islamul nu e doar o carte, care-ti face placere sa o citesti, doar asa gasesti o ultime de carti si te mai si enervezi ca altii spun ca nu e o carte buna, Islamul presupune, la fel ca oricare religie si credinta, tu trebuie sa crezi in adevarul lor de credinta. Intereseaza-te daca ai o moschee in orasul tau si du-te prima data acolo, sa vezi despre ce e vorba, doar la cafea si la o sueta cu prietenii discutiile sunt de alta natura.Probabil ca ei iti vor da mai multe informatii legate de Islam si modul in care poti sa te convertesti. Din cate stiu doar spui "sahada" (marturisirea de credinta musulmana) in fata imamului (preotului musulman) si in prezenta a doi martori, tot musulmani, insa s-ar putea sa-ti ceara si un act de la parohia de care tu aparii, in cazul in care ai fost botezata. Oricum trebuie sa vorbesti cu imamul. Spui ca Islamul te implineste, insa sunt curioasa ce rol a jucat religia pana acum in viata ta? Ai incercat vreodata sa te conduci dupa invatatura Mantuitorului Iisus Hristos? Trairea indemnurilor Sale trebuie fundamentata pe dragostea fata de El. La fel si in cazul Islamul, daca nu simti acel sentiment, practicarea credintei devine un chin. Gandeste-te bine inainte de a face acest pas si nu uita ca toti intemeietorii de religii (Budha, Mohamed, Confucius ...) au fost oameni intelepti, insa doar Unul s-a sacrificat pentru noi si El va ramane in veci: Calea, Adevarul si Viata. In momentul in care tu ii vei nega dumnezeirea Domnului nostru Iisus Hristos, aderand la Islam, cu siguranta constiinta ta va fi incarcata si doar Adevarul va putea sa te elibereze. Constiinta e cea care sufera, atunci cand celelalte parti ale tale se simt atat de bine. Fa-ti un examen de constiinta,pentru a fi sigura de acest pas, caci regretul ulterior n-are nicio consolare.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Convertirea la islam   25.10.11 16:41

Recunosc ca de putine ori o postare m-a blocat si m-a lasat fara replica.
Dora, ai reusit....!
Nu stiu ce- ai dorit, sau ce ai inteles tu din blogul meu sau din rostul acestui forum.
Daca Alexandra nu raspundea asa de frumos si din suflet, eram hotarata sa sterg topicul.
Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
thalesa

Data de inscriere : 26/10/2011
Localizare : Israel

MesajSubiect: Re: Convertirea la islam   27.10.11 22:54

Dora,te compatimesc.
Daca ai avut probleme in viata si intalneai un grup de prieteni
budisti,hindusi,evrei,spre care din religii aspirai astazi?
Nici eu nu suport ca cineva sa spuna lucruri urate despre catelul meu.
Ce sa fac acum ? sa incep sa latru ca si solidaritate ??
Ma mir de musulmani ca primesc toate fetele cu vise roz-bombon.
Sus In jos
Dora

MesajSubiect: Re: Convertirea la islam   29.10.11 14:46

Buna ziua,
Nu stiu ce greseala am facut de ati sarit toti pe mine.
Am crezut ca aici posteaza si musulmani si am intrebat.
Nu am nevoie de compatimirea nimanui,asa ca ma retrag.
Sus In jos
Blandu

MesajSubiect: Re: Convertirea la islam   29.10.11 15:44

Suparacioasa esti Dora.Nu am vazut pe nimeni sa sara pe tine si oricum nu ar avea cine,ca sunt
doar doi-trei membri ce au postat.Oricum cand iti pui un gand pe internet,nu te astepta ca toti sa cada
pe spate.Raman totusi la convingerea ca ai stiut unde ai postat dar ce-ai urmarit doar tu stii.
Sus In jos
alexandra

MesajSubiect: Re: Convertirea la islam   30.10.11 13:03

Dora a scris:
Buna ziua,
Nu stiu ce greseala am facut de ati sarit toti pe mine.
Am crezut ca aici posteaza si musulmani si am intrebat.
Nu am nevoie de compatimirea nimanui,asa ca ma retrag.

Am ramas surprinsi de motivatia alegerii tale. Oricum, ti s-a raspuns la intrebare: spui in limba araba sahada, in fata imamului si a doi martori musulmani. Asta-i tot , pac-pac! in 15 secunde esti musulmanca, daca iti doresti. Intereseaza-te de o moschee in orasul tau, acolo vei primi probabil ajutor. Nu te poti converti online, tot trebuie sa ajungi la o moschee. Suntem singurii raspunzatori pentru faptele noastre, deci iti asumi consecintele acestei treceri la religia musulmana, legate de viata, casatorie etc. precum si problemele spirituale. Regretele ulterioare n-ai nicio consolare, deci trebuie sa fii ferm convinsa de acest pas, nu-l face dintr-un capriciu.
Sus In jos
Dora

MesajSubiect: Re: Convertirea la islam   04.05.12 0:16

Ceea ce scriu acum, am scris pe toate forumurile, ca sa fie invatatura de minte.
Trebuie odata sa se dea un semnal de alarma pentru toate gasculitele care umbla dupa cai verzi pe pereti

Asa ca dupa ca domul egiptea m-a parasit "virtual" dupa ce am insistat sa vin sa-i cunosc familia,uite ca dupa aproximativ 7 luni mi-am intalnit destinul si nici prin gand nu
mi-a trecut ca asa va fi
nu am ajuns de Craciun in Norvegia si nici de
egiptean nu am mai auzit,bine ca nu m-am convertit hocus-pocus, am ajuns insa sa lucrez in seara de Craciun in Grecia
, cu mama mea si dupa am petrecut impreuna cu iubitul meu iraqian
am facut ce-am facut si tot arab am gasit
l-am cunoscut de
vreo 3 ani pe un site de socializare, eram amici, vorbeam des, stiam ca
locuieste in acelasi oras cu mama mea, dar nu stiam ca e arab, credeam ca e
grec
dupa ce am ajuns acolo a insistat sa ne cunoastem si am acceptat, doar
vorbeam cu el de mult timp, am auzit ca asculta muzica araba in masina si l-am
intreat de ce, atunci mi-a zis ca e arab

prima impresie a fost buna, cum
era si normal
totul a fost ok, el avea un bussines, masini frumoase, ma
scotea la plimbare in fiecare seara, discoteci, terase ,multi prieteni nimic
neobisnuit
dupa 1 saptamana l-a cunoscut si mama mea, era f incantata de el
pt ca dupa cum spunea ea "e bogat" si fiica ei a reusit sa puna mana pe unul cu
stare, nu vreau sa o judec, poate e normal pt un parinte, pentru mine insa nu
prea contau astea

dupa vreo 2 luni de relatie inevtabilul s-a produs, el
nu avea ceva licenta pentru alcool si businessul i-a fost inchis, a fost inchis
si el 1 saptamana si bogatul a devenit sarac
in tot acest timp eu nu m-am
gandit o clipa sa nu mai fiu langa el, nu imi era teama de nimic, insa vocea
constiintei, mama mea imi zicea mereu sa-l las ca nu ma merita, sa gasesc ceva
mai bun, oricum el e musulman si nu o sa am viata una cu el, imi aducea filme
despre musulmani, a devenit chiar fana "Iubire si onoare"
povestea e un pic
mai lunga si complicata, o sa o scurtez cat pot, el a mai fost casatorit 1 data,
are un baietel de 6 ani care e cu mama lui in Ucraina, a avut inaintea mea o
iubita care a murit de cancer, a mai avut 1 iubita romanca cu care eu sunt
prietena acum, ne-am cunoscut, cu ei nu a mers, un trecut lung si astea au fost
alte motive pt care el nu era bun pt mine

in fine... eu munceam aveam
salarul meu, nu-mi era frica de nimic si eram sigura ca el o sa-si revina iar
trecutul era trecut, eu eram prezent si poate viitor

inca nu si-a revenit
din punct de vedere financiar, dar nu-mi pasa
insa pentru mine a inceput
cosmarul....mama mea nu mai vroia sa ma vada cu el, el era afectat de ceea ce
avea, pocese, bani dati la avocati, zile fara munca, plus ca mai avea si
problemele mele, eram prinsa la mijloc, in mai putin de 3 luni am slabit 10 kg
fara nici un efort, imi curgeau hainele pe mine, aveam certuri acasa, certuri cu
el, imi zicea sa las tot si sa ma mut cu el sa ne casatorim si gata , eram
nefericita

pt ca am renuntat la jobul pe care il aveam nu am avut de ales
decat sa lucrez in acelasi loc cu mama mea, lucram de la 8 seara pana noaptea la
2, el venea mereu si ma lua de la munca, nu ma lasa sa merg acasa pt ca stia ca
iar o sa am probleme, certuri si iar nu o sa dorm sau sa mananc
bineinteles
ca mama mea punea paie pe foc in continuare, imi zicea mereu de unde stiu eu ca
el e acasa ca nu merge cu altele cat sunt eu la munca, nu zic ca el e usa de
biserica, nu e , dar de ce sa ma gandesc asa cand stiam ca deabia avea bani sa
bage benzina in masina sau sa-si ia o paine, de multe ori lua de la mine pana
mai facea cate ceva, repara cate o masina pt ca se ocupa si cu asta

acum
toata nebunia a incetat, am revenit in tara...e liniste
am plecat de acolo
impinsa de la spate de mama mea, nu ma mai vroia acolo, i-a spus sefului ca am
treaba in tara si sa ma dea afara(am aflat de la fetele care lucrau cu noi) si
trasa inapoi de el, trista cu inima franta

Acum sper sa ma refac am mai multa tarie si mai multa experienta.
Sus In jos
alexandra

MesajSubiect: Re: Convertirea la islam   04.05.12 17:25

Dora a scris:
Ceea ce scriu acum, am scris pe toate forumurile, ca sa fie invatatura de minte.
Trebuie odata sa se dea un semnal de alarma pentru toate gasculitele care umbla dupa cai verzi pe pereti
.
Cu alte cuvinte ti-a trecut "pasiunea" pentru arabi si Islam? Cred ca unele romance ii vad ca pe ceva "exotic", misterior, ce atrage, in loc sa-i priveasca ca pe niste oameni normali, ce se confrunta cu aceleasi probleme ca si noi, insa cu o mentalitate usor diferita de a noastra, datorata mediului cultural-religios din care provin.

Citat :
Acum sper sa ma refac am mai multa tarie si mai multa experienta.
Implica-te in cat mai multe activitati, iesi cu prietenele si nu o sa mai ai timp sa te gandesti la el. Mama ta ti-a vrut binele. Nu cred ca i-a placut background-ul lui, afacerile nelegale,ce l-a costat un dosar penal.
Sus In jos
Blandu

MesajSubiect: Re: Convertirea la islam   04.05.12 22:10

Of fetelor toate aveti noroc de cate un arab numai eu nu.
Adica "am avut" si eu unul dar s-a plictisit repede si mi-a
dat cu flit (de pe un forum :)) )
Sus In jos
Dora

MesajSubiect: Re: Convertirea la islam   19.07.12 12:01

Am mai multe noutati,dar nu am timp acum sa detaliez.
Sunt bine deocamdata si prietena cu un crestin.
Poate nunta in curand !
Sus In jos
riham

Data de inscriere : 04/08/2012
Varsta : 28
Localizare : Romania

MesajSubiect: Re: Convertirea la islam   05.08.12 23:29

Dora, nu pot decat sa-ti urez succes .
A fi sau a nu fi "gasculita " tine de educatia si maturitatea fiecaruia in parte .Treaba e ca nu poti invinui pe nimeni de rezultatul propriilor deciziii.
Sus In jos
Dora

MesajSubiect: Re: Convertirea la islam   06.08.12 0:29

Am primit semnal ca cineva mi-a raspuns pe forum.
Multumesc Riham si bine ai venit.
Nu numai ca am invatat sa nu invinuiesc, dar tare m-ar bucura ca
deciziile noastre sa fie mai bine gandite.
A decide o lista de invitati la party e una,a decide cu cine legi viata e alta.
Interesant, cum poti decide corect la doua nivele diferite ??
Sus In jos
riham

Data de inscriere : 04/08/2012
Varsta : 28
Localizare : Romania

MesajSubiect: Re: Convertirea la islam   06.08.12 1:35

Dora a scris:
Multumesc de urare , bine v-am gasit .
Lucrurile nu sunt chiar in tunel fara lumina . Mama avea o vorba :"dragostea te orbeste, dar gandeste-te ca nu-i o orbire vesnica .Si cand o sa incepi sa vezi din nou ,sa nu fii dezamagita de ceea ce vezi ".
Cred ca atunci cand parintii iti fac o educatie serioasa ,e destul de greu sa dai in sant .Casnicia e o loterie , dar poate fi controlata .Cand placi un partener de religie / cultura diferita de a ta , se impune studiu.
Pentru ca nu te casatoresti numai cu el ,ci cu tot ceea ce el trage dupa el :religie, prieteni ,familie , etc.Atunci apare intrebarea :pot sa duc cu mine toate asstea ?Daca nu , trebuie sa mai dai jos .
Sus In jos
Dana H

Data de inscriere : 01/10/2012

MesajSubiect: Re: Convertirea la islam   02.10.12 15:53

riham a scris:
Dora a scris:
Multumesc de urare , bine v-am gasit .
Lucrurile nu sunt chiar in tunel fara lumina . Mama avea o vorba :"dragostea te orbeste, dar gandeste-te ca nu-i o orbire vesnica .Si cand o sa incepi sa vezi din nou ,sa nu fii dezamagita de ceea ce vezi ".
Cred ca atunci cand parintii iti fac o educatie serioasa ,e destul de greu sa dai in sant .Casnicia e o loterie , dar poate fi controlata .Cand placi un partener de religie / cultura diferita de a ta , se impune studiu.
Pentru ca nu te casatoresti numai cu el ,ci cu tot ceea ce el trage dupa el :religie, prieteni ,familie , etc.Atunci apare intrebarea :pot sa duc cu mine toate asstea ?Daca nu , trebuie sa mai dai jos .

Ai mare dreptate Riham , dragostea te orbeste dar este mai grav cand te trezesti si vezi de fapt ce ai langa tine , sunt foarte multe fete care alearga disperate sa-si gasesca un barbat cu portofelul plin , masina de ultima generatie , asi gasesc un arabete , un turcalete sau un european si cred ca le-a pus Dumnezeu mana in cap , dar ele nu stiu ca intr-o secunda se poate spulbera totul , si dupa ele se trezesc ca nu mai au de unde toca si fug pur si simplu .
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Convertirea la islam   

Sus In jos

Convertirea la islam
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Religie-
Mergi direct la: