VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Teatrul Romanesc

In jos 
AutorMesaj
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Teatrul Romanesc   19.09.12 20:32

Una din valorile constanta la nivel mai mult decat european, a fost in Romania-Teatrul.
Prin creatorii lui,prin artistii lui sau regizorii.
Creatia originala romaneasca a fost la nivel European,sa nu pomenesc marile nume de actori si regizori.

Constant de-alungul intregii sale perioade de existenta,indiferent partidele de la putere teatrul si-a pastrat vigoare si a atras permanent publicul.

Romanii plaecati temporar sau definitiv,au cautat permament sa viziteze tara in perioada stagiunii tetrale pentru a se bucura de minunatele piese si distributia lor.
"Romanii manaca teatru cu paine" Adevarat este si spre cinstea lor se adevereste.
Dupa 89,desi multe ramuri,activitati au fost deturnate de la drumul firesc si pozitiv,teatrul a ramas la un nivel inalt.
Din Germania,din America,din Israel,vin romanii stabiliti acolo si in capul listei vizitei lor in Romania este o piesa de teatru.
Si asta nu pentru ca nu inteleg suficient limba tarii.Dar savoarea limbi si teatrului romanesc este inegalabila

In continuare am sa revin cu cateva date.
Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Teatrul Romanesc   19.09.12 20:34

Un teatru din cele aproape 100 de teatre din Romania,
numar ce nu e la indemana multor state.

Teatrul de Comedie:

Teatrul Nottara:

Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Teatrul Romanesc   19.09.12 20:37

Teatrul Bacovia.

da,Bacovia merita un cuvant.

Pe strada Bacovia aproape de soseaua Giurgiului este casa muzeu.

Cand mergeam la scoala primara,nu preas tiam ce e poezie,Bacovia,Casa memoriala..
Au trecut anii si l-am digerat cu greu la scoala.Adevarat,nu mai erau comunisti,dar impresia despre cei ce erau atunci in manuale a ra,as....erau slujitorii comunismului.

Pana intr-o seara,seara cu adevarat de decembrie,seara cu adevarat friguroasa si viscolita,singura in casa,am luat cea mai apropiata carte cla care am ajund.
A fost Bacovia-Editura Meridiane colectia 5 lei.
Am citit si am citit, am gemut si m-am facut si mai covrig in fotoliul de rachita.
Apoi am facut cel mai ciudat gest ce mi-l amintesc.
Am luat microfonul
Am conectat difuzoarele la el si am citit di nou cu voce tare si volumul la maximum.
Intra prea putin in mine,si ramanea si mai putin.
Tare...tare...
Zorii m-au gasit tot cu cartea in mana,
Astazi daca citesc nu prea inteleg ce m-a apucat atunci,dar stiu ca am ramas cu acest cuvant magic....bacovia...plumb....decembre.....amurg violet...ecou de romanta...lacustra....
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Teatrul Romanesc   

Sus In jos

Teatrul Romanesc
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Cultura-
Mergi direct la: